Edebiyat Dünyası

Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler

Hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan roman, şiir, hikaye vb. edebi eserlerin mimarlarının da şüphesiz birtakım takıntıları, garipsenecek belki de saçmalık olarak nitelendirilecek halleri, tavırları vardır. Bu kapsamda yaptığımız yazarlar hakkında ilginç bilgiler derlememizde, Türk ve Dünya Edebiyatı’nda iz bırakan yazarların ilginç hal ve tavırlarına yer vereceğiz.

İlginç yazarlar kapsamında değerlendirilmesi muhtemel birçok yazar olmasına rağmen, bu listede yer alan yazarların ortak özelliği, ilgi çekici yönlerinin birçok edebiyat takipçisi tarafından bilinmemesidir. Yazarlar hakkında ilginç bilgiler merakı içerisinde olan takipçilerimize şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Çirkinlik Sanrısı

Bazı yazarlar kendi dış görünüşlerine verdikleri özenle anılırken bazı yazarlarımız ise kendilerini çirkin bulmalarıyla anılmaktadırlar. Bu konuya Türk Edebiyatımızdaki yazarlarımız ile değinecek olursak Ahmet Haşim’i ele alabiliriz. Ahmet Haşim kendi dış görünüşünü beğenmeyerek kendini çirkin olarak nitelendirmiş yazarlarımızdandır. Hatta Ahmet Haşim, yakınları tarafından fazlaca heybetli bulunan ve kendisinin de beğenmediği kafası için “Başım” şiirinde kendini “cehennemde yetişmiş bu kafa” sözleriyle eleştirmiştir. Haşim’in kendini beğenmemesi öğrencilik yıllarında “Arap Haşim” lakabı takılması ile başlamış ve süregelmiştir.

Türk Edebiyatı’nda iz bırakan yazarlarında biri olan Haşim’in bu davranışları, Türk yazarlar hakkında ilginç bilgiler meraklıları için şüphesiz kaçırılmaması gereken kısa bir hikaye niteliği taşır.

Beğenilme Tutkusu

Romantik akıma bağlı Fransız yazar Victor Hugo, bilindiği üzere Sefiller ve Notre Dame’ın Kamburu gibi önemli başyapıtlara sahip bir yazardır. Victor Hugo ile ilgili bilinmeyen ise dış görünüşüne hayli önem veren yazarlardan biri olduğudur.

Bu yönüyle yazarlar hakkında ilginç bilgiler kategorisinde yer alan Hugo, çoğunlukla “beğenilme takıntısı” nın varlığı ile bilinmekte olup yaşlanmayı geciktirmek için kendine türlü bakımlar yapmıştır. Bunlardan en bilineni ise vücudu diri tutmak için her sabah soğuk suda yıkanması veya sesinin güzel çıkması için çiğ yumurta yemesidir.

Titizlik Abidesi

Obsessif ve kompulsif gibi rahatsızlıklar yaşantımızda oldukça sık görülmektedir. Bu rahatsızlıktan en çok bilinenleri ise simetri ve temizlik hastalığıdır. Peki bu rahatsızlık hangi yazarlarımızda görülmektedir onu hemen söyleyelim: Türk edebiyatımıza önemli eserler sunan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın bu hastalıklar içerisinden “temizlik” hastalığının olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Gürpınar o kadar titizmiş ki mikrop kapma korkusundan ötürü nerdeyse dört mevsim eldivenle yaşamını sürdürürmüş.

Öyle ki Şevket Rado, eserleri kadar eldivenleriyle de tanınan yazarımızı: “Hüseyin Rahmi yanına eldiven almadan asla sokağa çıkmazdı. Sokakta el sıkmasını sevmez, evdeki kapıları entarisinin eteği ile tutarak açardı. Belki de hayatında hiç evlenmemesinin sebebi bu idi.” sözleriyle anlatır. Tüm bunlara bakıldığında Gürpınar’ın Türk yazarlar hakkında ilginç bilgiler içerisinde bir adım öne çıkmasına şaşırmamak gerekir.

“R” leri Söyleyemeyen Bir Yazar

Türk edebiyatının en bilindik şairlerinden biri olan Özdemir Asaf, yazdığı şiirlerindeki söz sanatları ile okuyucularının yüreğine dokunabilmeyi başarmıştır. Asıl adı Halit Özdemir Arun olan şairimiz, yazarlık hayatında ilk adımını attığı zamanlarda Özdemir Özden adını kullanmaktaydı. Bunun sebebi ise ünlü yazarımızın “r” harflerini konuşma esnasında söyleyememesiydi ki bu adlandırılmalardan sonra Oktay Akbal ona babasının adını kullanmayı önermiş ve şairimiz bu önermeden sonra , ‘Özdemir Asaf’ olarak anılmaya başlanmıştır. Yakışıklı ve sempatik bir görünüme sahip şairimizin bilinmeyen bir diğer özelliği de gençlik zamanlarında “Güneşspor” adlı bir spor kulübünde yer almasıdır.

Halikarnas

Halikarnas Balıkçısı olarak akıllarımıza kazınan yazarımızın gerçek adı Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır. Bodrum’a olan tutkusu ile bilinen roman yazarımız sanılanın aksine Bodrum’a kendi isteği ile yerleşmemiştir.

Peki bu Bodrum macerası nasıl oldu?

Halikarnas Balıkçımız Cevat Şakir, İstanbul’da yaşadığı dönemlerde kaleme aldığı dergi ve gazetelerde yazdığı yazılardan dolayı bir gün hakkında tutuklama kararı alınmıştır. Tutuklamanın ardından İstanbul ceza mahkemesine sevk edilen yazarımıza ceza olarak ‘sürgün’ kararı verilmiş ve bu sürgün yeri ise akıllara ilk gelen Bodrum olmuştur. O günden sonra Bodrum yazarımızın vazgeçilmez tutkusu haline gelmiştir. Halikarnas Balıkçısı yaşadığı bu serüvenli hayatı, ‘Mavi Sürgün’ kitabında anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu