Filmler

Yarının Sınırında

Hiroshi Sakurazaka tarafından kaleme alınmış, Amerikalı yönetmen Daug Liman tarafından beyaz perdeye aktarılmış olan Yarının Sınırında filmi, 2014 yılında vizyona girip büyük beğeni toplayarak bilim kurgu filmleri arasında yerini almıştır.

Yarının Sınırında Konusu

Yarının Sınırında konusu itibariyle yakın bir gelecekte dünyayı ele geçirmeyi amaçlayan Mimics isimli uzay birliğinin birçok şehri ele geçirip, milyonlarca insanı ölüme terk etmesiyle başlar. Mimics uzay birlikleri, potansiyel yapısı itibariyle çok güçlü bir ordu haline gelmeye başlamıştır. Mimics’in hızına, silah gücüne ve telepati yoluyla emir verme gücüne hiçbir ordu sahip değildir. Bundan ötürüdür ki dünyadaki diğer ordular bu birliklere karşı durabilmek adına tek çatı altında toplanıp, onlarla savaşmak ister.

Bu esnada ABD subayı Bill Cage , Birleşik Krallık’a gelerek, kısa bir süre içerisinde  İngiliz generalinin bir emriyle Fransa çıkarmasının birliğine gönderilir. Cage birliğe gönderildiği esnada oradakilere böyle bir savaşa er olarak katılamayacağını ve böyle bir savaşa da hiç katılmadığını tecrübesiz olduğunu dile getirip buna bir son verilmesini ister. Ne yazık ki olaylar Cage için yeni başlamıştır ve ilk savaşına katılmak için hazır olması gerekmektedir.

Birlikteki erlerin kendisiyle dalga geçmesiyle birlikte kendini savaşın ortasında bulan Cage, Mimics’lere karşı direnir. Fakat bu direnme aşaması onun için çok uzun sürmemek ile beraber onu ölüme terk ettiği esnada Cage uykuda olduğunu fark ederek uyanır. Aslında olaylar Cage için daha yeni başlamıştır. Kendisinin bir döngü içerisindeolduğunu fark eden Cage bununla nasıl baş edeceğini düşünmeye başlar.

Yarının Sınırında filmi aslında tam olarak burada başlar. Cage içinde bulunduğu bu savaş döngüsünün esnasında Rita ile tanışır ve yaşadıklarını Rita’ya anlatmaya başlar. Rita her şeyin Cage ile birlikte tekrar başlayacağını düşünerek  Cage’i,  Mimics birliğine karşı savaşa hazırlar.

Ve bütün aksiyon ve heyecan bu noktadan sonra daha fazla kendisini göstermeye başladığı esnada Cage ve Rita’nın Mimics’ler ile olan savaşında Mimics’lerin mi yoksa  Cage ve Ritan’nın mı sonu gelecek diye düşünmeye başlayacak ve tam o esnada filmin bitişiyle karşı karşıya geleceksiniz. Doğrusu Yarının Sınırında filmini izlerken bir yandan olayları gözlemlemeye bir yandan da düşünmeye, aklınızdaki soruları da yanıtlamaya başlayacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu