22/11/63 – Stephen King

Kitap Adı: 22/11/63
Yazarı: Stephen King
Yayınevi: Altın Kitaplar
Çeviri: Zeynep Heyzen Ateş
Sayfa Sayısı: 815
Basım Yılı: 2012

22/11/63 Konusu

Stephan King'in kaleminden çıkan 22/11/63 romanı.

Stephen King, 815 sayfalık bu dev yapıtında zamanda yolculuk, paralel evrenler ve bu fantastik yolculuğun oluşturabileceği kelebek etkisinin hangi boyutlarda ve ne derecede geleceği değiştirebileceği üzerine sıkı bir anafora sürüklüyor okuru. Geçmişi değiştirmeye teşebbüs etmek aslında gelecekte onulmaz yaralar açmaktır. Kennedy suikasti tarihte bir an sadece. Ve ne yaşanırsa yaşansın, ne olursa olsun; öyle olması gerektiği “gibi” olmasa da, gerektiği “için” olmuştur. Ayrıca Derry kasabası, Beverly ve Richie Tozier gibi göndermelerle de “O” romanına güzel bir selamlamada bulunmuş yazarımız. Ayn RAND’ın başyapıtı “Atlas Silkindi”den bahsetmesi de hoş bir sürpriz ayrıca. 2017 yılının son, 2018 yılının ilk kitabı olmuştu benim için “22/11/63”. Güzel miydi diye sorarsanız, ‘kesinlikle’ derim.

22/11/63 Kitabı’ndan Notlar

Altmışlarında bir insan, garanti süresinin sonlarına dayanmış demektir.

Tarih kitaplarında yazılanları okuyabilirsin ama bir süre orada yaşayana dek gerçekten anlaman mümkün değil.

Geri kalan her şey sizi yarı yolda bıraktığında kütüphanenin yolunu tutun.

Bir örümceğin bebeğinizin beşiğine doğru ilerlediğini görürseniz tereddüt edebilirsiniz. Onu bir kâğıtla alıp hayatını sürdürebilmesi için bahçeye atmayı bile düşünebilirsiniz. Ama ya örümceğin zehirli olduğuna eminseniz? Ya o bir karadulsa? O zaman tereddüt etmezsiniz. En azından aklıselim biriyseniz.

Geri dönüp baktığımızda en net gördüğümüz şeylerden biri aptallığımız değil midir? Bir diğeriyse kaçırılan fırsatlardır…

Yeteneğe, onu ortaya çıkarma ve geliştirme becerisinden çok daha sık rastlanır. Aileler en ufak yetenek kıvılcımını söndürmeye hazırdır. Onu alevlendirecek birini bulmaksa çok zordur.

Hayat dediğin dişlilerden ve çarklardan ibaret hayali bir saati andırsa da, aslında birbiriyle uyumlu bağırışlardan ve yankılardan oluşan bir mekanizma değil mi? Ötesinde ne var? Altında ve etrafında? Kaos. Fırtınalar. Çekiçli adamlar, bıçaklı adamlar, silahlı adamlar. Edemediklerini bozan ve anlayamadıklarını küçümseyen kadınlar. Ortasında ölümlülerin karanlığa meydan okurcasına dans ettikleri aydınlık bir sahne ile korku ve acı dolu bir evren.

Hayat bir şarkıdır ve geçmiş öncekilerle uyumlu ezgileri sever. Çoğu zaman ortaya çıkan yankıların bir anlamı yoktur ama kırk yılda bir geçmişi ziyaret eden kişi, bu yankılardan yararlanmanın bir yolunu bulabilir.

Bildiğim bir şey var: Kaplumbağanın kabuğu neden sertse, geçmiş de o sebepten inatçı. Çünkü kabuğun altındaki kanlı canlı yaratık kırılgan ve çok savunmasız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*