Filmler

Sil Baştan

Yönetmen koltuğunda Michel Gondry’in oturduğu Sil Baştan filmi, romantizme getirdiği farklı bakış açısıyla en çok beğenilen romantik filmler arasındaki yerini almış ve 2004 yılında beyaz perdede gösterime girmesine rağmen günümüzde de popülaritesini devam ettirmiştir.

Sil Baştan Filmi Konusu

Başrolda Jim Carrey (Joel Barish) ve Kate Winslet (Clementine) ‘ in yer aldığı romantizm ve dram statüsünde değerlendirilen Sil Baştan filminin temelinde; Clementine’in, sevgilisi Joel ile olan anılarını sildirmesi sonrasına gelişen çarpıcı ve bir o kadar da eğlenceli olaylar yer alır. Sil Baştan filmi konusu itibariyle bakıldığında basit bir çiftin hikayesinden ziyade, erkek ve kadın arasındaki temel problemlerin sorgulanması ve anılar olmadan insan yaşamının ne denli acınası hale geleceği üzerine kurgulanan bir filmdir.

Sinemaseverler tarafından şüphesiz film ile ilgili merak edilen temel noktaların başında “Sil Baştan filmi konusu nedir ?” sorusunun yanıtı gelir. Bir önceki paragrafta da ifade edildiği gibi film, her ne kadar temelde bir çiftin mutlu başlayan fakat aradan zaman geçtikçe problemlerle dolu hale gelen ilişkisini konu edinmiş gibi gözükse de, arka planda ilişkilere yalnızca kadın erkek ilişkilerinde değil yaşamın bütününde anılar olmadan bir hayatın ne manaya geldiğinin cevabı aranır.

Elbette Sil Baştan filmi konusu da romantik film kategorisine dahil edilen yapıtlarda olduğu gibi dramatize edilmiş bir yöne sahiptir. Fakat Sil Baştan filmini klasik romantik-dram filmlerinden ayıran; temelde izleyiciye verilmek istenen mesaj ve bu mesajın film boyunca başrol oyuncuları tarafından aranması olmuştur.
Clementine’in Dr. Mierzwiak’ın sahibi olduğu Lacuna Tıp Merkezi’nde hafıza sildirme işlemi yaptırması ile başlayan olaylar, Joel’in de bu işlemi yaptırarak sevgilisini hafızasından sildirmek istemesi ile deyim yerindeyse tam bir düğüm halini alır. Filmin geneline bakıldığında, Joel’in anıları üzerinden kurgulanan bir film olduğunu fakat zaman zaman da Clementine’in bakış açısından sahnelerin de yer aldığı ifade edilmelidir.

“Hayatınızda yer alan birini tümüyle unutmak nasıl olurdu ?” sorusu üzerine kurgulanan filmde izleyice verilen mesajların başında insan belleğindeki her anın kıymetli olduğu gelir.

Sil Baştan filmi konusu, tercih edilen mekanlar ve müzikler, oyuncu performansları ve yönetmen gibi temel unsurlar dikkate alınarak değerlendirdiğinde, hiç şüphesiz klasik romantizm filmlerinin hayli dışına çıktığı ve bu nedenden ötürü de sinemaseverlerin hafızasında yer ettiği sonucuna varılır.

Sil Baştan Filmi Yorumları

Uzun bir süredir izlenecekler listemde yer alan bu film açıkcası benim için beklenenden daha fazlasını verdi. Klasik bir dram ve romantizm karmasından ziyade anı sildirme işlemi ile hafif bilim kurguya kayan Sil Baştan filmi, popülaritesi yüksek,klasikleşen romantizm filmlerinden sıkılan ve ikili ilişkilerde farklı bir bakış açısı arayan sinemaseverlerin vakit kaybetmeden izlemesi gereken bir film.

Özellikle Joel ve Clementine arasındaki sahnelerin geriye dönük bir şekilde işlenmesinin kadın ve erkeklerin ilişkiye bakış açılarının tespit edilebilmesi noktasında büyük kolaylıklar sağlıyor olması, klasikleşen romantik-dram filmleri ile kıyaslandığında Sil Baştan filminin öne çıkan özelliklerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

“Tüm bunlara bakıldığında; anıları olmayan bir insanın psikolojisini Michel Gondry’in bakışısından izlerken filmin içerisinde kendi yaşantısından kesitler bulmak isteyen sinemaseverler için Sil Baştan filmi kaçırılmaması gereken bir fırsattır!”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu