Filmler

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Gerçek adı “The Boy Who Harnessed” olan  Rüzgarı Dizginleyen Çocuk filmi bir çocuğun yaşadığı yerin kıtlıktan kurtulması için çaba göstermesinin yanında bir başarıya imza atmasını konu edinmektedir. Ayrıca film gerçek bir hikayeden uyarlanmış olarak 2019 yılının Mart ayında vizyona girmiş ve filmin yönetmen koltuğunda oturan Chiwetel Ejiofor aynı zamanda filmin başrol oyuncularından da biridir.

“Denersem yapabilirim, düşüncesiyle yola çıktığımda henüz 14 yaşındaydım. Yaşadığımız bölgedeki kıtlık artık dayanılmaz olmuştu ve etrafımdaki insanlar teker teker ölüyordu. Buna bir son vermeli, en azından denemeliydim. Çevremdeki insanların, hatta ailemin bile bana deli gözüyle bakmasını hiç umursamadan sadece amacıma odaklandım. Ve başardım da!”

William Kamkwamba

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Filmi Konusu

Film, 5 Ağustos 1987 de doğan ve üç çocuğu olan yoksul bir ailenin ikinci çocuğu olan William Kamkwamba’nın hayatındaki zorluklarla baş ederek bir başarıya imza atmasını konu edinmektedir. Evin terk erkek çocuğu olan William’ın 2 kız kardeşinden büyük olan kardeşi Annie üniversiteye gitmeye hazırlanmakta diğer kardeşi ise henüz kundakta bir bebektir. William ise ilköğretim okulunda 8. Sınıfı tamamladıktan sonra Kachokolo lisesine kabul edilmiştir fakat okula kabul edilişinin ardından ülkede büyük bir kıtlık hüküm süremeye başlar. Okula her ay para ödemek zorunda kalan Kamkwambaa ailesi kıtlık başlangıcıyla birlikte okul ücretini ödeyemeyecek duruma düşer ve bu esnada Willam okul ücretinin ödenmemesi sonucu okulu bırakmak zorunda kalır.

Kıtlıkla birlikte ülkede ölümün ve açlığın kol gezmeye başlamasıyla birlikte şehir halkı bunun için bir direniş göstermek ister ve şehirdeki ağaçların kesilerek ağaçların satılmasını isterler. William’ın babası Trywell, ağaçlar giderse sele yakalanırız diyerek buna her ne kadar karşı çıkmaya çalışsa da insanlara engel olamaz. Ağaçların kesilip satılması, sele yakalanmaları, mahsullerinin yarısından fazlasını kaybetmeleri, ellerinde kalan son mahsulün de çalınması gibi olaylarla burun buruna gelen aile bitap düşer ve son çare olarak devletin tahıllarından bir çuval alarak bununla bir yıl idare etmenin eşiğine gelir.

Bu olayların yaşandığı esnada William sürekli okuluna gidip fen derslerine girmek ve yaşadığı şehir için bir şeyler yapmak ister. Bunun üzerine bir gün Fen öğretmeniyle konuşarak eski okulunun kütüphanesinden faydalanmak ister ve kütüphaneye gittiğinde “Enerjiyi Kullanmak” adlı kitap ile tanışır. Kitap ile tanışmasının ardından William, kitaptaki bilgileri pratiğe dökmeye başlar ve bir rüzgar tribünü yapmaya karar verir. İlk olarak “Rüzgar tribünü nasıl yapılır?” sorusuna cevap arayan William, çalışmasında ilk adımı  atarak tribünü yapmaya başlar.

Rüzgar tribünün suyu tekrar şehirlerine getireceğinin inancıyla arkadaşlarından yardım isteyen William, babasının da bu çalışmalarına katkı sağlamasını ister fakat babası ilk aşamada William’ın bu çağrısına kulak vermez. Sonrasında anne Kamkwamba, Trywell’e artık bu saatten sonra ellerinden bir şey gelmeyeceğini William’ın son çaresine kulak vermeleri gerektiğini açıklar açıklamaz Trywell ve şehirdeki tüm rüzgar tribünü yapmak için göreve koyulurlar.

Tam bu esnada hayatlarını değiştirecek o sesi duyarlar ve bu ses “su” sesidir. Tüm şehir halkı için her şey o zaman daha başka hal alacaktır. Ayrıca izleyiciyi gözyaşlarına boğacak ve o masumane duygusal bakışı kazandıracak anları belki de bu sahnelerde şahit olacaksınız.

Gerçek Kahramanımız William Kamkwamba bu yaşadıklarını şöyle dile getirir;

“Okulu bıraktıktan sonra, kütüphaneye gittim, bir kitap aldım ve okudum. Bu kitaptan rüzgar tribünü yapmak için bilgiler edindim. Denedim ve yaptım.”

Kahramanımız, ailesiyle birlikte yaşadığı eve elektrik getirebilmek için rüzgar tribünü yaparak evlerine bu elektriği getirmeyi başarmıştır. Yaptığı tribün ile ilk zamanlarda 12 W elektrik enerjisi üretmiş ve  bu elektrik onun 4 ampul ile 2 radyoyu çalıştırabilmesine yetecek kadardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu