Orhan Kemal Kısaca Hayatı ve Eserleri

Yaşamı boyunca birçok eserle kendini tanıtan Orhan Kemal, Cemile, Murtaza ve Bereketli Topraklar Üzerinde eserleri le Türk Edebiyatı’na katkı sağlamış kalemi güçlü yazarlarımızdandır.

Orhan Kemal Kısaca Hayatı

Edebiyatımıza bir çok güzel eserler kazandıran yazarımız Mehmet Raşit Öğütçü  veya diğer adıyla bilinen Orhan Kemal, toplumsal gerçekçi bakış açısıyla okuyucu kitlesini artırarak toplumsal yapıyı en iyi şekilde değinebilen Türk romancısı ve oyun yazarıdır.

1914 yılının Eylül ayında Adana’nın Ceyhan ilçesinde dünyaya gelen yazarımızın babası Abdülkadir Kemali Bey, Orhan Kemal’in dünyaya gözlerini açtığı zamanlarda Çanakkale cephesinde Dardonos’ta topçu teğmeni olarak görev yapmaktadır. Baba Abdülkadir Kemali Bey, rüştiye mezunu olan ayrıca iki yıl kadar memleketinde ilkokul öğretmenliği yapmış Adanalı Azime Hanım ile hayatlarını birleştirerek edebiyatımıza eserleri ile yön veren bir edebiyatçı yetiştirmişlerdir.

Çocukluk yıllarını Adana’da geçirmekte olan Orhan Kemal, Adana’nın Fransız işgaline uğramasıyla birlikte ailesiyle Niğde’ye sonrasında da Konya’ya göç etmiş ve Konya’da bulunduğu zamanlarda Kuvay-ı Milliye hareketine karşı Delibaş isyanına tanıklık etmiştir.

Tüm bu olanların ardından TBMM Kastamonu milletvekili seçilen Abdülkadir Kemali Bey, sonrasında siyasal nedenlerden dolayı ailesini de yanına alarak Suriye’ye kaçmış ve bununla birlikte Orhan Kemal ise öğrenimini yarıda bırakmıştır. Ailenin Suriye’den geri dönmesinin ardından Adana’da pamuk fabrikalarında işçilik, dokumacılık ve memurluk gibi görevlerde yer almasının ardından 1939’da yazdığı ilk şiiri ile birlikte komünizm propagandası yapmak suretiyle 5 yıl hapse mahkum edilmiştir.

Birden fazla ceza evinde kalan yazarımız Bursa ceza evinde Nazım Hikmet  ile tanışmasıyla birlikte hayatının dönüm noktası ile burun buruna gelmiştir. Mahkum edilişinin ardından ceza evinde uzun süre kalan Orhan Kemal, mahkum süresinin bitmesiyle amelelik, nakliyecilik gibi birçok işte yer almış ve bunun ardından 1950 yılında İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul’da ki yaşamın aleladeliği Orhan Kemal’in hayatının, yazılarıyla kazanmasına fırsat sunmuştur.

Kalemi güçlü yazarımız 1970 yılında Sofya’da tedavi gördüğü hastanede beyin kanamasından hayatını kaybetmiş olmasına karşı okuyucularının hala yaşatmakta olduğu Türk yazarlarından biridir.

Orhan Kemal Eserleri

Murtaza

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Orhan Kemal Murtaza Konu ve Özeti

Orhan Kemal’in kaleminden akıllara kazınan bir karakter olan Murtaza, yazıldığı günden bu yana defalarca kez birçok filme, diziye veya oyuna konu olan bir karakterdir. Mizah dolu bir üslup ile anlatılan Murtaza, otoritelik ve doğruluk kavramları arasında sıkışıp kalmış, doğrucu olmayı benimserken gittikçe insanları anlamaktan uzaklaşmaya başlayan bir bireyin başına gelenleri, acıklı bir güldürü eşliğinde anlatmakta olan öykülerimizdendir.

Orhan Kemal'in yetenekli kaleminden çıkan ve 1952 yılında yayımlanan Murtaza eseri.

Cemile

Yaşadıklarını tanık olduklarını veya gözlemlerini usta bir şekilde kaleme alan Orhan Kemal, bu romanında 1934 yılı Adana’sındaki fakir bir işçi mahallesinin işçilerinin ekmek parası kazanmak için verdiği mücadele de yer alan Boşnak kızı Cemile ile 24 lira 95 kuruş aylığa zorunlu çalışan Katip Necati’nin aşkını konu edinmektedir.

 

Bereketli Topraklar Üzerinde

Türk toplumunun yapısı üzerinde oldukça sık duran Orhan Kemal, bu kitabında ise emek ve üretim ilişkisinin hala söz sahibi olduğu toplum olan Çukurova’da ekmeğini kazanmak adına iş aramak zorunda kalan üç köylü arkadaşın mücadelesini konu edinmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*