Filmler

Marslı

Matt Damon’ın gösterdiği performans ile adından uzun süre söz ettirdiği Marslı filmi, oyuncu kadrosunda Damon’ın yanı sıra birçok önemli ismi barındırıyor.

Amerikalı romancı Andy Weir’ın 2011 yılında kaleme aldığı kitaptan beyazperdeye uyarlanan Marslı filmi, keyifli ve ufuk açıcı bir bilim kurgu arayanlar için kaçırılmayacak bir fırsat. Basımından 4 yıl sonra kitabı beyazperdeye uyarlamak amacıyla harekete geçen Drew Goddard ortaya hoş bir senaryo çıkartmasına rağmen yönetmen koltuğuna senaryoyu oluşturan Goddard değil Ridley Scott oturdu.

The Martian (Marslı), Andy Weir'ın romanından uyarlanan bir filmdir.

The Martian filmi, Ridley Scott yönetmenliğinde Budapeşte’de 70 günlük bir çekim süreci sonunda ortaya çıktı ve çekimler esnasında yoğun bir çalışmayla 20 farklı set kullanıldı.

“Blade Runner, Alien ve Gladiator gibi birçok popüler filmin yönetmenliğini üstlenen Ridley Scott, Marslı ile de harika bir iş ortaya çıkartarak sinemaseverlerin büyük takdirini kazandı ve nitekim, 2016 Altın Küre Ödülleri’nde “En İyi Yönetmen” ödülünün sahibi Ridley Scott oldu.”

Buna ek olarak; Marslı filmi, 2016 Altın Küre Ödülleri’nde komedi dalında En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu(Matt Damon) ödüllerine de layık görüldü. Filmin başrolünde Botanik Bilimci Astronot Mark Watney rolüyle karşımıza çıkan Matt Damon’ın yanı sıra Sean Bean, Kate Mara ve Jeff Daniels gibi ünlü isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Marslı Filmi Konusu

Filmin isminden de anlaşılabileceği gibi Mars’da geçen filmin temeli; yalnız astronot Mark Watney’in hayatta kalma çabası. Özellikle son dönem Hollywood filmlerindeki uzay yolculuğu gibi sıradan bir akışla başlıyor gibi dursa da filmin gelişimi ve devamındaki canlı sahneler bu algıyı tamamen kırarak deyim yerindeyse seyirciyi filmin içine çekiyor.

Marslı filmi, Amerikalı astronotların Mars’a gönderildiği uzay görevinde talihsiz bir fırtına meydana gelir ve olaylar başlar. Fırtınanın getirdiği kargaşa esnasında yaralanan kahramanımız Mark Watney, şans eseri hayatta kalıyor ve Mars’daki yaşam mücadelesi başlıyor.

Hemen herkesin tahmin edebileceği gibi en büyük problem olan yiyecek ve suyu, Watney kendine has yöntemleriyle ortadan kaldırırken dünyadakilerle de iletişime geçmeye çalışıyor.
Marslı filmi konusu itibariyle bakıldığında; tek düze bir hayatta kalma filminden ziyade içerisinde barındırdığı bilim kurgu yönüyle izleyicinin beğenisini toplayan bir film olarak tanımlanabilir. Özellikle filmin başrolü Astronot Watney’in botanik bilimini efektif bir şekilde kullanarak yiyecek problemini çözmesi, Marslı filmi özelinde ilham verici olaylar kategorisine dahil edilebilir.

Film başlangıcındaki aksiyon sahnelerinden dönem dönem uzaklaşsa da izleyicide sürekli merak uyandıran bir yapıya sahip. Özellikle kahramanımız Watney’in yalnız kaldığını anladıktan sonra verdiği mücadelenin nereye doğru şekilleneceği, izleyicinin filmin gidişatı üzerinde kafa yormasına ve filmin içerisinde kalmasına yardımcı oluyor.

“Tabi Matt Damon’ın performansına da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Bilim kurgu ve aksiyon dallarından birçok başarılı film çıkartan Damon, bu filmde izleyiciye daha sempatik gelecek bir role bürünmüş durumda. Şüphesiz Damon’ın sergilediği performans da filmin bu denli popüler olmasında büyük bir etkene sahip.”
Bu bağlamda bakıldığında; Marslı’nın, aksiyon ve bilimkurgu severlerinin kaçırmaması gereken bir film olduğu gönül rahatlığıyla söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu