Filmler

Libertador

İspanyolların sömürüsü altındaki Güney Amerika kıtasındaki isyanın lideri olan Simon Bolivar’ın hayatının konu edildiği Libertador filminin yönetmen koltuğunda Alberto Arvelo otururken, başrolde ise Simon Bolivar’ı canlandıran Venezuellalı aktör Edgar Ramirez yer alır.

Libertador Filmi Konusu

Libertador, konusu itibariyle Simon Bolivar’ın Güney Amerika kıtasına özgürlük getirmek amacıyla verdiği mücadeleyi ve bu mücadele esnasında karşılaştığı zorlukları temel alır. Elbette tarihi bir kişilik olan Bolivar’ın tüm yönlerinin filmde detaylarıyla aktarılması hayli zor bir iştir. Dolayısıyla bu durumun filmin genelini etkilediğini ve senaryonun performansını aşağıya çektiğini belirtmek gerekir.

“İspanyollar, özgürlük arzusunun bu ülkeden gitmesini istediler ancak başarılı olamadılar. Başaramadılar, çünkü özgürlük arzusu toprağın altında yeşermek için yağmurları bekleyen uykuda bir tohum gibidir.”

Birçok izleyici tarafından başrolünde ve yönetmen koltuğunda Mel Gibson’ın yer aldığı Cesur Yürek (Brave Heart) filmi ile kıyaslandığında bir kademe daha aşağıda kaldığı görüşünde fikir birliği edilen Libertador filmi, tüm eksikliklerine rağmen Güney Amerika’nın sömürü düzenine karşı verdiği mücadelenin kilit noktalarından biri olan Simon Bolivar hakkında fikir edinilmesi adına şüphesiz izlenmesi gereken bir filmdir.

Genel itibariyle bakıldığında Libertador filmi konusu noktasında Bolivar’ın hayatını adadığı Güney Amerika’nın özgürleşmesini işleyen, tarih, biyografi ve dram türlerini bir arada barındıran bir yapıt olarak tarif edilebilir.

Libertador Filmine Genel Bir Bakış

Libertador filmi ile ilgili şüphesiz değinilmesi gereken bir nokta da; Güney Amerika’da efsaneleşmiş bir lider olan ve birçok imkandan yoksun bir şekilde İspanya’ya karşı 100’den fazla cephede savaşan Simon Bolivar’ın hayatının bir kısmının yansıtıldığı başarılı sayılabilecek bir yapıt olduğudur.

Simon Bolivar’ın mücadeleler içerisinde sürüp giden yaşantısının tek bir filme yansıtılması hayli zor olduğundan, genel itibariyle bakıldığında filmin eksik yönünün olaylar arasında zaman zaman görülen kopukluklar olduğunu söylemek mümkündür. Buna ek olarak; Bolivar’ın mücadele etmeye karar vermesine kadar işlenen sürecin sıkıcı sayılabilecek bir şekilde işlenmesi, Libertador filmi ile ilgili yapılabilecek eleştirilerden biridir.

“Özgürlük insanoğlunun gerçek alın yazısıdır. Özgürlük isteği, doğal bir dürtü gibidir. İşte bu yüzden, özgürlüğe aç bir halkın uyanışını kim engelleyebilir ?”

Film ile ilgili yapılması gereken bir eleştiri de; özgürlük kavramının işlenmesinden ziyade Bolivar’ın yaşantısı üzerinde yoğunlaşılmasıdır. Özellikle Güney Amerika gibi bir coğrafyada İspanyollara karşı verilen mücadelenin temelinde yatan özgürlük ve başkaldırı hissi, mücadeleye katılan kitleler yahut doğrudan Bolivar üzerinden çok daha estetik bir şekilde izleyice aktarılabilecekken, deyim yerindeyse fırsat kaçırılmış, film Bolivar merkezli bir hale gelmiştir.

“Olaylar arasındaki kopukluklara ve senaryonun yer yer zayıf kalmasına rağmen film bütünüyle değerlendirildiğinde tarih, biyografi ve sömürü düzenine karşı özgürlük temalı filmleri seven izleyiciler için vakit kaybetmeden izlenmesi gereken bir yapıttır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu