Filmler

Kelebek Etkisi

Kelebek etkisi filmi, konusu itibariyle bakıldığında, doğuştan gelen zihinsel bozukluklara sahip Even Treborn’un zihninde yer etmiş travmatik durumların etkisinden çıkamaması ve şimdiki zaman ile geçmiş zaman arasında deyim yerindeyse mekik dokur gibi yolculuk yapmasını işleyen; içerisinde aksiyon, romantizm ve dram türlerini barındıran, aynı zamanda da izleyicinin zihninde birçok soru işareti bırakan dokunaklı bir film olarak tarif edilebilir.

Kelebek Etkisi Filmi Konusu

Kelebek Etkisi filmi, küçük bir çocuk olan Evan Treborn hafıza kayıpları yaşamasıyla başlar. Evan’ın babası psikolojik problemlerinden ötürü akıl hastanesine yatırılmıştır ve bu nedenden dolayı filmi başrolü Evan, annesiyle birlikte yaşamaktadır. Kahramanımız Evan’ın annesi bir hastanede hemşirelik yapar ve her sabah oğlunu okula bıraktıktan sonra işine gider.

Kelebek etkisi filmi konusu noktasında hikayeye ilk adımlarını kahramanımızın annesinin, Evan’ı  her sabah olduğu gibi okula bırakırken, öğretmeni ile oğlu hakkında konuşmak istemesiyle başlar.

Evan’ın öğretmeni çocuklara; “Gelecekte ne olmak istiyorsanız onun resmini çizin.” dediğinde Evan, elinde bıçak olan bir çocuk ve yerde yatan iki adam çizer. Bu dehşetli fotoğrafı farkeden öğretmen, Andrea’ya fotoğrafı göstererek Evan için dikkatli olması gerektiğini ve normal bir çocuğun bu tarz hayal gücüne bürünmesinin mümkün olmadığını söyler.

Andrea, Evan’a çizdiği resimler hakkında sorular sorduğunda ise Evan bununla ilgili bir şey hatırlamadığını söyler. Andrea’da bu gördüklerinden sonra Evan’ı bir hastaneye götürüp muayene ettirmek ister. Muayene sonucusunda doktorlar Evan da farklı bir şey olmadığını beyin fonksiyonlarının normal bir insan ile aynı olduğunu söyler, fakat Evan doğuştan zihinsel bozukluklar yaşayan bir çocuktur.

Tam bu noktada Kelebek Etkisi filmi konusu etrafında gelişen olaylar için ayrı bir parantez açarak kısa bir değerlendirmek yapmak gerekir. Film ilk etapta her ne kadar hızlı bir başlangıç yapamasa da, Evan’ın yaşamındaki karmaşıklıklar muayeneden sonra hayli hızlı gelişecek ve film bütünüyle bakıldığında aslında bu noktada sonra izleyici için keyif verici bir hal almaya başlayacaktır.

Bunun yanı sıra Evanın kötü olaylar yaşadığında da gidip gelen hafızasıyla başı derttedir. Çünkü Evan hafızasının gidip gelmesiyle birlikte geçmişi hatırlamakta güçlük çeker. Andrea, bu hafıza kayıplarının önüne geçmek için Evan’dan yaşadığı olayları hatırladığı kadar yazarak defter tutmasını ister. Bu aşamada bir süre her şey yoluna girmiş gibi gözükse de, aradan biraz zaman geçtikten sonra  Evan, yazdığı defterleri okuyarak olayların yaşandığı zamana geri döner.

Yaşanan her kötü olayda bir şeyleri düzeltmeye ya da birilerinin iyi hissetmesini sağlamaya çalıştıkça, Evan için her şey bir öncekinden daha kötü hal almaya başlar.  Fragmanda da söylendiği gibi; “Hayatta hatırlamayı seçtiğimiz bazı anlar vardır. Ve bazı anları asla unutamayız…”

Evan bu noktada yazdıklarını okuyarak başından geçen olayları tekrar tekrar hatırlamayı ve onları değiştirmeyi seçti.

Kelebek Etkisi’nde yaşanan gelgitler o kadar güzel işlenmiştir ki, filmde izleyicilerin her biri kendilerine özgü sonlar yaratabilir.

“Sizin için en önemli o tek kişiyi kurtarabilseydiniz, bir tek şeyi değiştirebilirdiniz. Yoksa her şey değişebilir.”
Ve Evan hayatının aşkı olan Kayleigh’i seçti! Onun için geçmişe gidip birçok şeyi değiştirmeye çalıştı ve her seferinde daha korkunç durumlar meydana getirdi.  Bunlar olmaya devam ederken kendisi için bir son hazırladı ve bu son herkesi şaşırtacak bir türden oldu.

Tüm bunlara bakıldığında Kelebek Etkisi filminin gerek senaryosu gerekse de oyunculuk başarısı ile seyircide hayli merak uyandıran, özellikle de gizem ve bilimkurgu hayranlarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir yapıt olduğunu söylemek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu