Hayatta Kalma Konulu Filmler

Hiç şüphesiz senaryosu ve değindiği noktalar ile kategorize edilen sinema filmlerinde beklentilerimiz, filmimizin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin; hapishanede yaşamaya mahkum edilen insanların dramatik hikayelerinden biri olan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) filminde Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) filmindeki gibi aksiyon ya da savaş sahneleri ile karşılaşmayı beklemeyiz. Fakat bu durum hayatta kalma konulu filmler olarak kategorize edilen filmlerimizde farklılık gösterir. Son dönemde özellikle bilim kurgu ve dram ile harmanlanmaya başlayan ve sinemaseverlerin ilgi odağı haline gelen bu yapıtlar, izleyiciye aktarmayı başardığı dram, gerilim ve mücadeleci bir ruh ile büyük beğeni toplamıştır.

Hayatta Kalma Mücadelesi Filmleri

Gerek doğada gerekse de uzayda geçen hayatta kalma konulu filmler derlememizde yer alan listenin bir sıralama olmadığını, listede yer alan her filmin kendi içerisinde oldukça özel ve değerli olduğunun altını çizmek gerekir.

Touching the Void – Boşluğa Dokunmak

Touching the Void, doğaya karşı verilen mücadele temalı filmler içerisinde öne çıkar.

1985 yılında Peru’daki Siula Grande dağına tırmanmaya çalışan iki İngiliz dağcının öyküsüne odaklanan ve 2003 yılında beyaz perdeye aktarılan Touching the Void filminin yönetmen koltuğunda Kevin Macdonald oturur. Gerçek bir öyküden uyarlanmış filmin yönetmen ve oyunculuk becerileri neticesinde tüm yönleriyle izleyiciye aktarılması Touchg the Void’in hayatta kalma mücadelesi filmleri denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olmasının önünü açmıştır.

Cast Away – Yeni Hayat

Tom Hanks, Yeni Hayat filmi kapsamında gösterdiği oyunculuk becerisi ile hayli takdir toplamıştır.

Yeşil Yol ve Forrest Gump filmleri ile sinemaseverlerin hafızasında yer eden Tom Hanks’in başrolünde yer aldığı Yeni Hayat filmi, ön planda her ne kadar hayatta kalma filmleri kategorisinde değerlendirilse de, arka planda aradığı ‘Issız bir adaya düşen insanın sosyal ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceği.’ sorusunun yanıtı ile ön plana çıkan bir yapıttır. Küresel ölçekte geniş bir ağa sahip FedEx şirketinde sistem mühendisi olarak çalışan ve işini, her zaman için özel hayatının önünde tutan Chuck’ın (Tom Hanks), okyanus üzerinden geçen FedEx uçağının düşmesi ve adada yalnız kalması ile başlayan film, adada geçen macera filmleri içerisinde insan sosyolojisi ve psikolojisi incelemeleri ile farklı bir yere sahiptir. Film senaryosu itibariyle yalnızlığın insan üzerindeki zihinsel etkilerini Chuck ile birlikte adaya düşen ve ismini Wilson koyduğu bir voleybol topu üzerinden sorgular. Wilson ile sık sık konuşma ihtiyacı duyan Chuck’ın adada geçirdiği süre boyunca en iyi arkadaşı Wilson olacaktır. Cast Away filminde usta oyuncu Tom Hanks’e başta isimleri Oscar ile birçok kez anılan Helen Hurt ve Michael Forest olmak üzere Nich Searcy ve Chris North eşlik eder.

Gravity – Yerçekimi

Gravity, hayatta kalma mücadelesi filmleri içerisinde konusu ve efektleri ile öne çıkar.

Ünlü İspanyol yönetmen Alfonso Cuaron’un yönetmen koltuğunda oturduğu ve oyuncu kadrosunda Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris gibi tecrübeli isimlerin yer aldığı 2012 yapımı Gravity, hayatta kalma mücadelesi veren iki astronotun hikayesini işler.

Kon-Tiki

Kon-Tiki, gerçek bir hikayeden uyarlanan hayatta kalma filmidir.

Beyaz perdede ilk kez 1954 yılında izleyici ile buluşan ve 2012 yılında modern sinema teknikleriyle tekrar çekilen Kon-Tiki filmi, Norçevli bilim adamı Thor Heyerdahl ve arkadaşlarının, Kon-Tiki adındaki sal ile ‘Amerika’da yaşayan insanların, okyanusu kendi yaptıkları sallarla okyanusu geçtikleri ve Polinezya’da koloniler kurdukları.’ iddiasını kanıtlamak amacıyla okyanusta süregiden 101  günlük yolculuğunun hikaye edildi, hayatta kalma konulu filmler içerisinde de denizde geçen bir yaşam mücadelesi olması yönüyle farklı bir bakış açısına sahip olan bir yapıttır. Filmin senaryo ve kurgusunda, yolculuğun mimarı Thor Heyerdahl’ın 1950 yılında yayınladığı yolculuk notları temel alınmış olup, hiç şüphesiz kurmaca sahneler ile yapıt zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Okyanustaki bu yaşam mücadelesinin bir amaca hizmet ediyor olması ve mürettebatın ilkel teknikler ile hayatta kalmaya çalışması, hiç şüphesiz Kon-Tiki’nin ilgi çekici yönlerindendir. Filmle ilgili yapılan eleştirilerin ortak noktası ise; olayların giriş ve gelişim aşamalarının durağan bir yapıya sahip olması dolayısıyla senaryodan beklenen aksiyon ve macera düzeyinin yakalanamadığıdır. Her ne kadar kusursuz bir hayatta kalma filmi olmasa da, biyograf, macera ve aksiyon türlerinin harmanlanmaya çalışıldığı Kon-Tiki hiç şüphesiz filmseverlerin en kısa sürede izlemesi gereken bir yapıttır.

The Way Back – Özgürlük Yolu

Özgürlük Yolu, Sibirya'dan Hindistan'a yürüyen bir grubun hikayesini konu edinir.

Yönetmen koltuğunda Truman Show ve Ölü Ozanlar Derneği ile hafızalarda yer eden Peter Weir’in oturduğu 2011 yapımı The Way Back filminin oyuncu kadrosunda Jim Sturgess, Ed Harris ve Colin Forrell gibi yetenekli isimler yer alır. Film, 1940 yılında Sibirya’daki bir esir kampından kaçan ve Gobi çölünü aşarak Hindistan’a kadar 6000 km. yürüyen bir grup insanın hikayesine odaklanır.

Life of Pi

Life of Pi, Pasifik'te yalnız kalan bir çocuğun hayatta kalma mücadelesine odaklanır.

Pasifik’in ortasındaki bir sandalda zebra, sırtlan, kaplan ve bir orangutan ile tek başına kalan Hintli Pi’nin hikayesinin anlatıldığı görsel efektleri ile dikkat çeken 2012 yılı yapımı Life of Pi’nin yönetmen koltuğunda Ang Lee oturur.

The Martian – Marslı

The Martian, Mars'te hayatta kalma mücadelesi veren astronota odaklanır.

2011 yılında Andy Weir’ın kaleme aldığı romandan uyanlanan The Martian filmi, Mars’ta hayatta kalma mücadelesi veren bir astranotun öyküsünü konu edinir. Yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ın oturduğu The Martian, Matt Damon’un gösterdiği oyunculuk yeteneği ve konusu ile 2016 Altın Küre’de En İyi Yönetmen, En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülmüştür. The Martian, hayatta kalma mücadelesi filmleri içerisinde uzayda geçen bilim kurgu ağırlıklı bir yapıt olması yönüyle ayrılır.

Train to Buson – Buson Treni

Train to Buson, bir trende hayatta kalmaya çalışan insanların yaşamına odaklanır.

2017 yılında vizyona giren Güney Kore yapımı Train to Buson filmi, Seul’dan Busan’a giden bir trende hayata tutunmaya çalışan bir grubun hikayesini konu ediniyor. Ülke genelinde zombi virüsünün yayılması ve trendekilerin de bundan etkilenmesi ile filmi hayli heyecanlı bir hal aldığı ve bu heyecanın da filmin sonuna kadar azalmadığı rahatlıkla söylenebilir. Train to Buson’ın, hayatta kalma konulu filmler içerisinde özellikle dünyayı ya da insanlığı yok edecek virüs temalı filmleri sevenler için kaçırılmaması gereken bir film olduğunun altını çizmek gerekir.

Rabbit-Proof Fance – Çit

Çit filmi, kaçırılan üç Aborjin kardeşin eve dönüş hikayesidir.

Phillip Noyce’un yönetmen koltuğunda oturduğu 2003 yılı yapımı Rabbit-Proof Fance filmi, evlerinden uzaktaki esir kampından kaçan Avustralya yerlisi üç Aborjin kız kardeşin gerçek hikayesine odaklanır.

The Impossible – Kıyamet Günü

Kıyamet filmi, gerçek bir tsunami hikayesinden odaklanışmıştır.

Yönetmen koltuğunda The Orphanage(Yetimhane) filmi ile sinemaseverlerin hafızasında yer eden Juan Antonio Bayona’nın yönetmen koltuğunda oturduğu 2012 yapımı The Impossible filmi, gerçek bir hikayeden uyarlanmış olup, 2004 yılındaki korkutucu kasırgada hayata tutunmaya çalışan bir ailenin öyküsünü beyaz perdeye aktarır.

127 Hours – 127 Saat

127 Hours, gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan bir hayatta kalma temalı filmdir.

Milyoner ve 28 Gün Sonra filmleri ile adından söz ettiren Danny Boyle’nin yönetmen koltuğunda oturduğu, 127 saat boyunca kolu kayaya sıkışmış bir şekilde kalan genç dağcı Aron Ralston’un gerçek hikayesinin konu edinildiği 2011 yılı yapımı 127 Saat filminin başrolünde James Franco yer alır.

Apollo 13

Apollo 1, hayatta kalma mücadelesi temalı filmler içerisinde öne çıkar.

Hayatta kalma mücadelesi filmleri içerisindeki en eski yapıtlardan biri olan 1995 yapımı Apollo 13 filmi, aya giden Apollo 13 uzay gemisinin bir dizi talihsizlik ile karşılaşan mürettebatının hayatta kalma mücadelesine odaklanır. Yönetmen koltuğunda Ron Howard’ın oturduğu filmde oyuncu kadrosunda Yeşil Yol, Forrest Gump ve Yeni Hayat filmleriden tanıdığımız Tom Hanks’in yanı sıra Bill Paxton, Ed Harris ve Gary Sinise isimleri de yer alır.

The Snow Walker – Karda Yürüyen

Karda Yürüyen, doğaya karşı verilen mücadele temalı filmler kategorisien dahil edilebilir.

Hayatta kalma temalı filmler içerisinde doğa ile insanın deyim yerindeyse savaşına odaklanan 2003 yılında beyaz perdede gösterime giren film, hayatta kalmak için karda saatlerce yürümek zorunda olan iki insanın mücadelesine odaklanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*