Filmler

Goodfellas

Mean Streets, Taxi Driver, Casino, The Wolf of Wall Street, Shutter Island ve The Departed filmleriyle sinemaseverlerin hafızasına kazınan isim Martin Scorsese’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Goodfellas (Sıkı Dostlar) filmi, 1990 yılında beyaz perdeye aktarılan ve 1991 yılında Oscar’a 6 dalda aday gösterilmesine karşın Joe Pesci’nin gösterdiği muhteşem performans ile ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü aldığı bir yapıttır.

Goodfellas'ın yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturur.

“Bize göre başta türlü yaşamak salaklıktı. Bize göre boktan işlerde çalışıp maaşa talip eden, metroya binip faturalar için endişelenen örnek vatandaşlar yaşamıyorlardı. Onlar salaktı, korkaklardı. Bir şey istediğimizde gider alırdık.”

Goodfellas’a Genel Bir Bakış

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Joe Pesci, Ray Liotta, Lorraine Bracco, Paul Sorvino

Yapım Yılı: 1990

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

IMDB: 8,7/10

Ödüller: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Süre: 2 Saat 25 Dakika

Goodfellas (Sıkı Dostlar) Konusu

Goodfellas konusu ile ilgili detaylara geçmeden önce filmin gerçek bir hikayeyi temel aldığını ve yönetmen Martin Scorsese’nin elinde şekillenen bu hikayenin beyaz perdeye neredeyse tümüyle realist bir bakış açısıyla aktarıldığını ifade etmek gerekir.

90'lı yıllara damgasını vuran Goodfellas, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.

Tabii Goodfellas öncesi yönetmen koltuğunda oturduğu projelere bakıldığında Martin Scorsese’nin suç dünyasını yakından tanıyan ve yeraltı dünyasının jargonuna hakim olan bir isim olduğunu rahatlıkla söylemek mümkündür. Dolayısıyla gerçek hikayeye dayanan bir çıkış noktası, Martin Scorsese’nin yeteneklerini tam anlamıyla yansıtabileceği bir filmin ortaya çıkmasını tetikleyen temel faktörlerden olmuştur ifadesi şüphesiz yanlış bir tespit olmayacaktır.

Oyuncu kadrosunda Robert De Niro (Jimmy Conway), Ray Liotta (Henry Hill), Joe Pesci (Tommy DeVito), Lorraine Bracco (Karen Hill), Paul Sorvino (Paul Cicero) gibi yetenekli oyuncuların yer aldığı Goodfellas filmikonusu itibariyle çocukluktan itibaren gangster olmak isteyen Henry Hill’in yaşamı ve bu çalkantılı yaşam esnasında gelişen olaylara odaklanan bir filmdir. Nitekim gerçek bir hikayenin beyaz perdeye aktarılmış hali olan bu film, Henry Hill’in anlatımı üzerinden kurgulanmış olup, otobiyografi niteliği ile de ön plana çıkar.

1990 yılında beyaz perdeyle buluşan Goodfellas, izleyiciden neredeyse tam not almıştır.

“Hapse kim girer biliyor musun ? Zenci hırsızlar. Niye yakalanırlar biliyor musun ? Çünkü kaçtıkları arabanın içinde uyuya kalırlar.”

Çocuk yaşta dahil olduğu yeraltı dünyasında Jimmy Conway ve Tommy DeVito ile yolları kesişen ve sıkı dost olan Henry Hill’in ve arkadaşlarının yaşamını değiştirecek olan soygun ile film hareketlenmeye başlamış gibi gözükse de, bu soygun öncesinde gerek diyaloglar gerekse de giriş bölümündeki sahneler, film boyunca bir an bile azalmayacak olan merak seviyesini önizler niteliktedir.

Gerçekleştirdikleri soygun ile yeraltı dünyasına gerçek anlamda merhaba diyen bir dizi olay neticesinde mafya içerisinde kısa sürede yükselen bu üçlünün yaşamı ve birbirlerine bakış açıları da bu yükselmeye bağlı olarak değişecek, birçok entrikalı olay ile filmin kurgusu karmaşık bir hal alacaktır.

Burada parantez açılması gereken bir nokta; Goodfellas filminin kurgu olarak oldukça akıcı ve anlaşılır bir yapıt olduğudur. Olayların öncesi, sonrası ve detaylarının izleyiciye net bir şekilde aktarıldığı filmde zaman zaman eğlenceli anların da varlığı, birkaç farklı film türünün aynı sahnede buluşmasına zemin hazırlamıştır. Tabii bu akıcılıkta kurgu kadar müzik ve sahne seçimleri, geçişlerinin öneminin de göz ardı edilmemesi gerekir.

Kolay para kazan fakat kolay kaybetme !‘ mottosuyla yola çıkan sıkı dostlar, gangster dünyasında yükseliş kadar düşüşün de olduğunu görecek ve bu düşüş sürecinde çözülmeye başlayarak filmin sonunu hazırlayacaklardır. Goodfellas filmi bazı film otoritelerine göre Martin Scorsese’nin en iyi yapıtı olmakla birlikte izleyicilerin birçoğu tarafından da en iyi mafya filmi olarak kabul gören God Father ile kıyaslanır. Dolayısıyla filmin konusu ya da işleyişiyle ilgili detaylara göz atmadan dahi birkaç basit gözlem ile suç dünyasını özetleyen bir yapıt olduğunu net şekilde söylemek mümkündür.

Joe Pesci, Goodfellas filmi ile "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" Oscar'ını kazanmıştır.

Goodfellas filmi ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafazasına karar verilen bir yapıttır ve hızlı ritmi, mafya ilişkilerini net bir biçimde ortaya koyması ve gerçek bir hikayeden alınmış olması ile seyircilerin hafızasına kazınmıştır.

Sıkı dostlar filmi ile ilgili üzerinde durulması gereken son nokta oyunculuk performansları ve diyaloglardır. Öncelikli olarak Goodfellas ile ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu‘ ödülüne layık görülen Joe Pesci’nin psikopat ve anlık yükselişleri ile seyirciyi etkileyen Tommy DeVito karakterinin büyük beğeni topladığını ve filmin oyunculuk başarısında önemli bir yükü çektiğini ifade etmek gerekir.

Nitekim film esnasında eğlenlendiren birçok sahnede de Tommy DeVito yer alacaktır. Oyunculuk performansını tetikleyen unsurların başında hiç şüphesiz senaryo yani oyuncuların diyalogları gelir. Bu kapsamda Goodfellas filminin Mean Streets filmi ile özdeşleştirildiğinin altını çizmek gerekir.

Tüm bunlara bakıldığında; Goodfellas’ın suç dünyasıyla ilgili daha fazlasını merak ederken aksiyon ve heyecan duygusunu tüm film boyunca zirvede tutmak isteyen sinemaseverler için kaçırılmaması gereken bir yapıt olduğunu ve Martin Scorsese’nin elindeki malzemeyi harika bir şekilde işlediğini rahatlıkla ifade etmek mümkündür.

Goodfellas’ın yönetmen koltuğunda kim oturuyor?

Filmin yönetmen koltuğunda yeraltı dünyasını işlediği filmleriyle ün yapan Martin Scorsese vardır.

Goodfellas kaç yılında beyaz perdede izleyiciyle buluştu?

Goodfellas, 1990 yapımı bir filmdir ve Türkiye’de de 28 Aralık 1990’da gösterime girmiştir.

Goodfellas’ın oyuncuları kimlerdir?

Robert De Niro, Joe Pesci, Ray Liotta, Lorraine Bracco ve Paul Sorvino, Goodfellas’da rol alan oyunculardır.

Goodfellas’ın IMDB puanı nedir?

Goodfellas’ın IMDB puanı 10 üzerinden 8.7’dir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu