Filmler

Gone Girl

Seven, Zodiac ve Fight Club filmleriyle beyazperdeye damga vuran usta yönetmen David Fincher’ın tarzını belirgin şekilde yansıttığı filmlerden biri olan Gone Girl, 2014 yılında gösterime girmiş ve gerek vizyona girdiği dönemde, gerekse de sonrasında adından hayli söz ettirerek Fincher efsaneleri arasına dahil edilmiştir.

"İkin insan birbirini sevdiği halde ilişkilerini yürütemiyorsa işte asıl trajedi budur.."

Gone Girl’a Genel Bir Bakış

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Tyler Perry, Carrie Coon, Neil Patrick Harris

Yapım Yılı: 2014

Ülke: USA

IMDB: 8.1/10

Ödüller:  Film Eleştirmenleri En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü, Empire En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve People’s Choice Favori Gerilim Filmi Ödülü

Süre: 2 Saat 29 Dakika

Gone Girl Konusu

Gone Girl, konusu itibariyle bakıldığında, mutlu başlayan ve evliliğe dönüşen bir ilişkinin sıra dışı değişimini incelerken, evlilikte kadın ve erkeğin rolü, çiftlerin evliliğe bakış açılarında zamanla meydana gelen değişimler ve aldatma kavramlarına da ince dokunuşlar yapar. Buna ek olarak; hikaye kurgusu içerisine yerleştirilen gizem ve çözülmeyi bekleyen ipuçları, merakını yükselterek filme olan ilgi düzeyini arttırma yönünden büyük önem taşır.

Gone Girl filminde zaman zaman hikaye geriye dönük anlatılmıştır.

Fincher filmlerinin genelinde görülen gizem dolu senaryo Gone Girl’da da kendini tam manasıyla hissettirir ve diğer filmlerden farklı olarak, iki boyutlu bir ipucu zincirinin oluşmasını, dolayısıyla da izleyicinin merak düzeyinin artmasını sağlar.

Filmi temel olarak; Amy yani kadın başrol oyuncusu Rosamund Pike’ın kaybolması öncesinde ve sonrasında gelişen olaylar şeklinde ikiye ayırmak mümkündür. Gone Girl konusu kapsamında Amy kaybolmadan önce yer verilen olaylar, Amy ile Nick’ in tanışmaları, ilişkilerini devam ettirmeleri ve evlenmeye karar vermelerinden ibarettir.

Gone Girl filminin yönetmen koltuğunda David Fincher oturmuştur.

Kaybolma olayları ile Amy ve Nick’in evliliğinin gidişatı arasındaki ilişkiyi izleyiciye kurdurmak ve izleyicinin film üzerine daha fazla düşünmesini sağlamak isteyen Fincher, bu olayları zaman zaman flashback şeklinde yansıtarak olayların gelişimi açısından karma bir tarz benimsemiştir.

Gone Girl konusu dışında değinilmesi gereken önemli bir nokta da; filmin, evlilik üzerine yaptığı saptamalar ve çiftlerin çevresel etkenlerin getirdiği zorluklar karşısında verdiği tepkilerdir. Özellikle filmin son sahnesinde diyalog, film bütününde verilmesi istenen mesajı açıklar nitelik taşır.

Gone Girl, 2015 yılında Film Eleştirmenleri En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü almayı başarmıştır.

Tüm bunlara bakıldığında Gone Girl filmi ile ilgili; “İçerisinde gizem, romantizm ve dram barındıran karma özellikli bir film olmasının yanında, modern toplumun en önemli problemlerinden biri olan evlilik sorunsalını uçlarda inceleyerek izleyiciyi tam anlamıyla içerisine çeken bir senaryoya ve kurguya sahiptir.” ifadelerini kullanmak yanlış olmaz.

Gone Girl yönetmen koltuğunda kim oturuyor?

Gone Girl’ın yönetmen koltuğunda Seven, Zodiac ve Fight Club ile sinema dünyasına damga vurmayı başaran David Fincher oturmuştur.

Gone Girl kaç yılında beyaz perdede izleyiciyle buluştu?

Amerika Birleşik Devletlerinde 05.10.2014 tarihinde izleyiciyle buluşan Gone Girl, Türkiye’de ise 10.10.2014 tarihinde yani beş gün sonra vizyona girmiştir.

Gone Girl filminin oyuncuları kimlerdir?

David Fincher’ın adından bir kez daha sıkça söz ettirmeyi başardığı Gone Girl’ın oyuncuları; Ben Affleck, Rosamund Pike, Tyler Perry, Carrie Coon ve Neil Patrick Harris’dir.

Gone Girl IMDb puanı nedir?

Gizem dolu senaryosu, değindiği noktalar ve oyunculuk performansları ile izleyicinin beğenisini kazanmayı başaran Gone Girl’ın IMDb puanı 8.1/10’dur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 2 tane sorum var
    1 . Ammy Nikden nasil hamile kaldi?
    2. Nikin kardesi ile bir aşk, iliskisi varmi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu