Gone Girl Filmi Konusu ve Özeti

Seven, Zodiac ve Fight Club filmleriyle beyazperdeye damga vuran usta yönetmen David Fincher’ın tarzını belirgin şekilde yansıttığı filmlerden biri olan Gone Girl, 2014 yılında gösterime girmiş ve gerek vizyona girdiği dönemde, gerekse de sonrasında adından hayli söz ettirerek Fincher efsaneleri arasına dahil edilmiştir.

Gone Girl filminde zaman zaman hikaye geriye dönük anlatılmıştır.
Gone Girl filmi, konusu itibariyle harika başlayan bir evliliğin çöküşünü esas alır.

Gone Girl Konusu

Gone Girl, konusu itibariyle bakıldığında, mutlu başlayan ve evliliğe dönüşen bir ilişkinin sıra dışı değişimini incelerken, evlilikte kadın ve erkeğin rolü, çiftlerin evliliğe bakış açılarında zamanla meydana gelen değişimler ve aldatma kavramlarına da ince dokunuşlar yapar. Buna ek olarak; hikaye kurgusu içerisine yerleştirilen gizem ve çözülmeyi bekleyen ipuçları, izleyicinin merakını yükselterek filme olan ilgi düzeyini arttırma yönünden büyük önem taşır.

Fincher filmlerinin genelinde görülen gizem dolu senaryo Gone Girl’da da kendini tam manasıyla hissettirir ve diğer filmlerden farklı olarak, iki boyutlu bir ipucu zincirinin oluşmasını, dolayısıyla da izleyicinin merak düzeyinin artmasını sağlar.

Gone Girl filminin yönetmen koltuğunda David Fincher oturur.
Gone Girl filmi gizem dolu senaryosu ile büyük beğeni toplamıştır.

Filmi temel olarak; Amy yani kadın başrol oyuncusu Rosamund Pike’ın kaybolması öncesinde ve sonrasında gelişen olaylar şeklinde ikiye ayırmak mümkündür. Gone Girl konusu kapsamında Amy kaybolmadan önce yer verilen olaylar, Amy ile Nick’ in tanışmaları, ilişkilerini devam ettirmeleri ve evlenmeye karar vermelerinden ibarettir.

Kaybolma olayları ile Amy ve Nick’in evliliğinin gidişatı arasındaki ilişkiyi izleyiciye kurdurmak ve izleyicinin film üzerine daha fazla düşünmesini sağlamak isteyen Fincher, bu olayları zaman zaman flashback şeklinde yansıtarak olayların gelişimi açısından karma bir tarz benimsemiştir.

Fincher, Gone Girl filmi ile sinemaseverlerin karşısına bir kez daha geçmiş ve hayli alkış almıştır.
Gone Girl, evlilik kurumunun sorgulandığı filmlerden biri olarak da nitelendirilebilir.

Gone Girl konusu dışında değinilmesi gereken önemli bir nokta da; filmin, evlilik üzerine yaptığı saptamalar ve çiftlerin çevresel etkenlerin getirdiği zorluklar karşısında verdiği tepkilerdir. Özellikle filmin son sahnesinde diyalog, film bütününde verilmesi istenen mesajı açıklar nitelik taşır.

Tüm bunlara bakıldığında Gone Girl filmi ile ilgili; “İçerisinde gizem, romantizm ve dram barındıran karma özellikli bir film olmasının yanında, modern toplumun en önemli problemlerinden biri olan evlilik sorunsalını uçlarda inceleyerek izleyiciyi tam anlamıyla içerisine çeken bir senaryoya ve kurguya sahiptir.” ifadelerini kullanmak yanlış olmaz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*