Filmler

Fringe

“Gösterimde olduğu zaman zarfında hayranlarına senaryosu, oyunculuk başarısı ve ince mesajları ile onlarca keyifli bölüm yaşatan bilim kurgu dizisi Fringe, vizyondan beş yıl önce kalkmış olmasına rağmen hayran kitlesini inanılmaz ölçüde arttırma başarısı göstererek dizi sektöründe deyim yerindeyse birçok tabuyu yıktı.”

Fringe

9 Eylül 2008′ de Fox’da gösterime giren Fringe, 18 Şubat 2013’de final yaptığında elbette birçok kimse dizinin bu denli popüler olacağını beklemiyordu. Tabi beklentilerin üstünde ilgi gören Fringe’in gösterdiği bu olağanüstü başarı bir tesadüf değil. Güçlü senaryosu, farkındalık yaratmayı beceren yönetmenleri ve üst düzey performans sergileyen Fringe oyuncuları ortaya çıkan başarıda aslan payına sahip. Tüm bunlara ek olarak; Fringe konusu bilim kurgu olarak belirlenmiş bir dizi olmasına rağmen zaman zaman birçok farklı alana kayması ile de izleyicinin takdirini kazanan bir yapıt.

Dolayısıyla bu aşamada Fringe konusu üzerinde detaylı olarak durmadan evvel dizinin senaryosunu daha önce Lost, Star Trek ve Star Wars gibi birçok bilim kurgu projesinde izleyicinin karşısına çıkan J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci’nin oluşturduğunu ve yönetmen koltuğunda Bran Andreson ve Fred Toye’ın birlikte görev yaptığını belirttikten sonra 5 sezon boyunca harikalar yaratan Fringe oyuncu kadrosundan bahsetmek gerekir.

Fringe oyuncu kadrsou;

  • Anna Torv (Olivia Dunham)
  • Joshua Jackson (Peter Bishop)
  • John Noble(Walter Bishop)
  • Jasika Nicole (Astrid Farnsworth)
  • Lance Reddick (Phillip Broyles)
  • Blair Brown (Nina Sharp)

şeklinde sıralanabilir.

Tabi bu noktada akıllara gelen hiç şüphesiz “Fringe kaç bölüm?” ve “Fringe kaç sezon?” gibi klasik fakat önemli birkaç sorudur.

“Bilim kurgu dizisi denildiğinde ilk akla gelen yapım olan Fringe, 5 sezon gösterimde kaldı ve bu süre içerisinde her biri 45-50 dakika olan 100 bölümü yayınlandı. Dizinin hayranları yapımcı şirkete dizinin devamı için her ne kadar baskı yapsa da dizi 2013 yılında final yaptı.”

Fringe Konusu

İlk paragraflarda da birçok kez ifade edildiği gibi Fringe konusu ve senaryosu itibariyle bilimin sınırlarını zorlayan bir dizi. Dizinin her bir bölümünde farklı olaylar işleniyor olsa da bütüne bakıldığında bu olayların tümü birbiriyle bağlantılı ve bir düzenin parçası. Fringe’in temelinde ise bu düzenin keşfine kendini adamış olan Olivia Dunham, Peter Bishop ve Walter Bishop’ın macera dolu yaşantısı yatmakta.

“Her bir sezonda olayların farklı bir akışla devam ediyor olması nedeniyle dizinin konusuyla ilgili kesin ifadeler kullanmak mümkün olmasa da Fringe’in, bilim kurgu üzerine inşa edilen fakat içerisinde az da olsa romantizm ve aksiyon barındıran bir profile sahip olduğunu söylemek mümkün.”

Dizinin birinci sezonunda meydana gelen olaylar diğer sezonlara hazırlık niteliğinde olması sebebiyle ilk sezon olayların gidişatı zaman zaman durağanlık yaşasa da ikinci sezondan itibaren dizide tempo üst düzeye çıkıyor ve aksiyon, macera, romantizm ve tabiki bilim kurgu dörtlüsü izleyiciye keyifli dakikalar yaşatıyor. Özellikle “Paralel Evren” temasının işlenmeye başlaması ile dizinin gidişatı tamamen farklı bir noktaya kayarak izleyicilerde “Bunu da mı görecektik?” tepkilerine neden olabiliyor.

Yayınlanan 100 bölümde de farklı konular işlenmiş olmasına rağmen Fringe konusu olarak belirlediği bilim kurguya aksiyon, macera ve romantizm katarak izleyicileri adete dizinin içerisine çekiyor.

“Yazıyı noktalamadan önce Fringe’in kaliteli bir bilim kurgu dizisi izlemek isteyenler için kaçırılmayacak kadar değerli bir fırsat olduğu ifadesinin altı kalın çizgilerle çizilmelidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu