Filmler

Forrest Gump

1986 yılında Winston Groom tarafından kaleme alınan ve 1994 yılına gelindiğinde ise Amerikalı yönetmen Robert Zemeckis’in yönetmen koltuğunda oturduğu ekip tarafından beyazperdeye aktarılan Forrest Gump, izleyicide dokunduğu noktalar, oyunculuk performansı ve senaryosu ile aradan yıllar geçmesine rağmen sinemaseverlerin hafızasından silinmeyen bir yapıttır.

Forrest Gump filminde gösterdiği performans ile Tom Hanks büyük beğeni toplamıştır.

Forrest Gump’a Genel Bir Bakış

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise

Yapım Yılı: 1994

Ülke: USA

IMDB: 8.8/10

Ödüller:  En İyi Erkek Oyuncu (Oscar) – En İyi Film (Oscar) – En İyi Uyarlama Senaryo (Oscar)

Süre: 2 Saat 21 Dakika

Forrest Gump Konusu

Düşük zeka seviyesine sahip engelli bir çocuk olan Gump’ın çocukluğuyla başlayan hikayemiz, Forrest’ın devlet okuluna kabul edilmeyişi sonucunda annesinin yoğun çabaları ile özel bir okula başlaması ile hareketlenir ve bu yıllardan itibaren hayatını değiştirecek olan biri ya da birileriyle karşılaşan Forrest’ın bu şansı yaşantısı boyunca devam eder ve ona macera dolu birçok olayın içerisinde yer alma fırsatı sunar.

Tesadüfü şekilde gelişen hayatı Forrest’ı her nereye götürürse götürsün bir türlü Jenny’den ayrılamaz. Nitekim filmin genelinde de, Forrest’ın başına gelen olaylar ile her defasında Jenny’e dönüşü arasındaki ilgi çekici süreç göze çarpar şekilde işlenmiştir.

Forrest Gump'da engelli bir çocuğun hikayesi birçok detayla birlikte işlenmiştir.
Forrest ve Jeny

Tüm bunlara bakıldığında Forrest Gump konusu itibariyle; “Düşük zekaya sahip bir çocuğun yaşama nasıl tutunduğunun anlatıldığı ve bu hikayede umutsuzluğa asla yer olmayan bir filmdir.” ifadesi hiç şüphesiz yerinde bir kullanım olacaktır.

Forrest Gump Oyuncuları

Aradan yıllar geçmesine rağmen hala adından söz ettiren bir film olma özelliği taşıyan filmin konusundan kısaca bahsettikten sonra, filmin bu denli popülariteye sahip olmasında rol oynayan Yeni Hayat filminde göstereceği performans ile bir kez daha söz ettirecek olan Tom Hanks’in yanı sıra filmde birçok ünlü isim yer alır.

Bu ünlü oyunculardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  1. Robin Wright (Jenny Curran)
  2. Gary Sinise ( Teğmen Dan Taylor)
  3. Sally Field (Bayan Gump)
  4. Haley Joel Osment(Kucuk Forrest Gump)
  5. Michael Connor Humpbreys(ForrestGump)

Forrest rolündeki Tom Hanks, film boyunca birçok karaktere bürünerek oyunculuk yeteneğini ortaya koymuştur.

Görüldüğü üzere Forrest Gump oyuncuları birçok farklı projede yer almış tecrübeli ve oyunculuk yetenekleri ile dikkat çeken isimlerdir. Dolayısıyla bu oyuncu kadrosunun iyi bir senaryo ve yönetmen ile bir araya gelmesi ile ortaya çıkan filmin bu denli başarılı olmasını yadırganmamalıdır.

Filmde sergilediği performans ile büyük beğeni toplayan Tom Hanks’e ek olarak yardımcı başrol oyuncu rolündeki Robin Wright’ın özellikle romantizm dolu sahnelerde gösterdiği performansın sinema eleştirmenleri tarafından hayli takdir edildiğinin altını çizmek gerekir.

Forrest Gump'da kahramanımızın yolu bir şekilde hayatının aşkı Jenny ile kesişecektir.

Yayınlandığı günden itibaren birçok ödüle layık görülen Forret Gump, ilk ödülünü 1995 yılında Oscar’da “En İyi Film” kategorisinde almıştır. Filmin başrolünde yer alan ve Forrest’ı başarıyla canlandıran Tom Hanks de aynı ödül töreninde “En İyi Erkek Oyuncu” seçilerek gösterdiği kaliteli performansın karşılığını almıştır.

YORUMLAYALIM…

Aşk, mutluluk, acı, hüzün, güven ve fedakarlığın bir arada işlendiği bu filmin her sahnesinde kendinizi farklı ruh hallerinde bulacak ve komedi ile dramı nadir de olsa bir arada gördüğünüz filmlerden birini seyredeceksiniz.

Yayınlandığı günden bu yana geçen yıllara rağmen izleyici kitlesini asla kaybetmeyen Forrest Gump, her yaşa ve cinsiyete hitap edebilecek türden bir film. Belki de başarısının temeli bu denli geniş bir topluluğa hitap ederken, her bireyin yaşantısında bir yerlere dokunmuş olması.

Forrest Gump, bizlere hayatımızdaki engelleri mücadele göstererek aşabileceğimizi güldürerek gösteren ve aynı anda duygusal bir hale sokup hüzünlendirebilen bir film olarak izlenilmeye değer.

Forrest Gump ne anlatıyor?

Forrest Gump, zihinsel engelli bir çocuk olan Forrest’ın macera, hüzün, aşk ve eğlenceli dolu yaşamını anlatan bir yapıttır.

Forrest Gump yönetmeni kim?

Forrest Gump’ın yönetmeni Geleceği Dönüş, Cast Away(Yeni Hayat) ve Allience (Müttefik) filmleriyle hafızalarda yer tutan Robert Zemeckis’tir.

Forrest Gump IMDB puanı nedir?

IMDB’de 1.9 milyon değerlendirmesi olan Forrest Gump’ın puanı 8.8/10’dur.

Forrest Gump filminin oyuncuları kimlerdir?

Forrest Gump filminin başrolünde Tom Hanks yer alırken Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field filmin oyuncu kadrosunda yer alır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu