Forrest Gump Konusu ve Özeti

1986 yılında  Winston Groom tarafindan kaleme alınan Forrest Gump kitabı, epik,romantik,komedi ve drama dallarında 1994 yılında Amerikalı yönetmen Robert Zemeckis tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. Aradan yıllar geçmesine rağmen sinemaseverlerin hafızasından silinmeyen bu filmde şüphesiz ilk olarak değinilmesi gereken nokta; ‘Forrest Gump konusu itibariyle nasıl bir filmdir?’ sorusunun yanıtı olacaktır.

Forrest Gump Konusu

Forrest Gump, düşük zeka seviyesinde engelli bir çocuktur. Gump, zeka seviyesi nedeniyle devlet okullarına gidemediğinden dolayı annesinin yoğun çabaları ile özel bir okula başlamıştır. Bu yıllarda hayatını değiştirecek olan biriyle ya da birileriyle karşılaşan Forrest’ın bu şansı yaşantısı boyunca devam edecek ve şans eseri macera dolu birçok olayın içerisinde yer alacaktır.

Forrest Gump filminde gösterdiği performans ile Tom Hanks büyük beğeni toplamıştır.

“Tesadüfü şekilde gelişen hayatı Forrest’ı her nereye götürürse götürsün bir türlü Jenny’den ayrılamaz. Nitekim filmin konusunda da, Forrest’ın başına gelen olaylar ile her defasında Jenny’e dönüşü arasındaki ilgi çekici süreç işlenmiştir.”

Tüm bunlara bakıldığında Forrest Gump konusu itibariyle; “Düşük zekaya sahip bir çocuğun yaşama nasıl tutunduğunun anlatıldığı ve bu hikayede umutsuzluğa asla yer olmayan bir filmdir.” ifadesi hiç şüphesiz yerinde bir kullanım olacaktır.

Forrest Gump Oyuncuları

Adından yıllar geçmesien rağmen söz ettiren bir film olma özelliği taşıyan filmin konusundan kısaca bahsettikten sonra, filmin bu denli popülariteye sahip olmasında rol oynayan Forrest Gump oyuncuları ile ilgili kısa bir değerlendirme yapmak gerekir. Filmde usta oyuncu Tom Hanks, Forrest Gump’ı canlandırırken, Hanks’in yanı sıra filmde birçok ünlyer almaktadır. Bu ünlü oyunculardan bazıları;
1. Robin Wright (Jenny Curran)
2. Gary Sinise ( Teğmen Dan Taylor)
3. Sally Field (Bayan Gump)
4. Haley Joel Osment(Kucuk Forrest Gump)
5. Michael Connor Humpbreys(ForrestGump)

Görüldüğü üzere Forrest Gump oyuncuları birçok farklı projede yer almış tecrübeli ve oyunculuk yetenekleri göze çarpan isimlerdir. Dolayısıyla bu oyuncu kadrosunun iyi bir senaryo ve yönetmen ile bir araya gelmesi ile ortaya çıkan filmin bu denli başarılı olmasını yadırganmamalıdır.

Filmde sergilediği performans ile büyük beğeni toplayan Tom Hanks’e ek olarak yardımcı başrol oyuncu rolündeki Robin Wright’ın özellikle romantizm dolu sahnelerde gösterdiği performansın sinema eleştirmenleri tarafından hayli takdir edildiğinin altını çizmek gerekir.

Yayınlandığı günden itibaren birçok ödüle layık görülen Forret Gump, ilk ödülünü 1995 yılında Oscar’da “En İyi Film” kategorisinde almıştır. Filmin başrolünde yer alan ve Forrest’ı başarıyla canlandıran Tom Hanks de aynı ödül töreninde “En İyi Erkek Oyuncu” seçilerek gösterdiği kaliteli performansın karşılığını almıştır.

YORUMLAYALIM…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ölü Ozanlar Derneği

Forrest Gump filminin başrolünde Tom Hanks yer almıştır.

Aşk, mutluluk, acı, hüzün, güven ve fedakarlığın bir arada işlendiği bu filmin her sahnesinde kendinizi farklı ruh hallerinde bulacak ve komedi ile dramı nadir de olsa bir arada gördüğünüz filmlerden birini seyredeceksiniz.

Yayınlandığı günden bu yana geçen yıllara rağmen izleyici kitlesini asla kaybetmeyen Forrest Gump, her yaşa ve cinsiyete hitap edebilecek türden bir film. Belki de başarısının temeli bu denli geniş bir topluluğa hitap ederken, her bireyin yaşantısında bir yerlere dokunmuş olması.

Forrest Gump, bizlere hayatımızdaki engelleri mücadele göstererek aşabileceğimizi güldürerek gösteren ve aynı anda duygusal bir hale sokup hüzünlendirebilen bir film olarak izlenilmeye değer.”

3 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Yeni Hayat Filmi Konusu | Kitap ve Film Özetleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*