Filmler

Esaretin Bedeli

Öyküsü Stephen King tarafından kaleme alınmış olan Esaretin Bedeli, ABD’li yönetmen Frank Darabont  tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır. 1994 yılında beyaz perdeye aktarılması ile birlikte büyük ilgi toplayan Esaretin Bedeli, 10 Mart 1995 yılında Türkiye’de vizyona girmiş ve ülkemizde de birçok izleyicinin beğenisini toplamıştır.

1995 yılında Oscar’da 7 farklı dalda aday gösterilmesine karşın ödül kazanmayı başaramayan Esaretin Bedeli, Amerikan Görüntü Yönetmenleri Birliği’nce “En İyi Görüntü Yönetmeni “  ödülünü ve Yabancı Dilde En İyi Film Dalında Japon Akademi Ödülü’nü almayı başarmıştır.

Aynı yıl “En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu” Oscar ödüllerini Tom Hanks’in başrolünde yer aldığı Forrest Gump kazanırken, “En İyi Özgün Senaryo” ödülü ise Pulp Fiction’a gitmiştir.

Drama türündeki bu filme renk katan ve bu denli geniş kitlelere hitap etmesini sağlayan emektarların başında Tim Robbins (Andy), Morgan Freeman (Red), Bob Gunton (Warden) gibi birçok ünlü oyuncu yer alır.

Esaretin Bedeli Konusu

Esaretin Bedeli konusu itibariyle Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları hayranlık uyandıran bir hayat hikayesini temel alır. Mahkumlardan biri olan genç ve başarılı bankacı Andy Dufresne’ın karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan tutuklanarak müebbet hapis cezasına çarptırılması ile Esaretin Bedeli filmi hareketlenmeye başlar.

Andy’nin bulunduğu Shawsank Hapishanesi’nde her türlü dayak, işkence ve tecavüz gibi durumlar yaşanmasına rağmen Andy hayata olan bağlılığını ve iyimserliğini hiçbir zaman kaybetmez. Andy’nin tutumunun diğer mahkumları da etkileyerek etrafındakilere umut ışığı olmaya başlaması ile Andy’nin etrafında bulunan herkes, bulundukları parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğinin inancına bağlanır.

Hikayenin geneline bakıldığında Esaretin Bedeli konusu noktasında temel olarak; insanların dört duvarın çevrelediği bir ortamda baskı altında dahi olsa özgürlük hissini elde edebileceği üzerine kurulan film, senaryosu ve oyunculukları ile bu mesajı sinemaseverlere aktarmayı başarmış ve unutulmazlar arasında yerini almıştır.

Hapishanede bulunan bir gardiyanın vergi ödememesi sonucunda hapishaneden çıkışının yapılmasının ardından bankacı Andy’nin hayatı kolaylaşmaya başlar ve bir süre sonra hapishane müdürünün tüm vergi belgelerini düzenlemek için görevlendirir.

Andy’nin konuşmalarından ve davranışlarından hayalperest olduğunu düşünen Red, yine de Andy’i yalnız bırakmaz ve onun yaşantısına ortak olmaya başlar. Bununla birlikte dışarı ile bağı bulunan Red, Andy’e birçok malzemeyi temin etmesinde yardım eder. Andy’nin Red’ten bir gün çekiç istemesiyle Esaretin Bedeli filmi tümüyle farklı bir noktaya doğru yönelir ve bütün her şey değişir.

Hapishaneden sonraki yaşantısını herkesle paylaşmakta olan Andy, bir gün hapishane yoklamasında hücresinde olmamasıyla birlikte filme heyecan katmış ve filmi orada adeta yeniden başlatmıştır.

Esaretin Bedeli Oyuncuları

1994 yılında sinemaseverlerin beğenisine sunulan film, kadrosunda bulundukları dönemde büyük popülariteye sahip olan isimleri barındırır. Esaretin Bedeli oyuncuları kapsamında yer alan isimleri, filmde canlandırdıkları karakterler ile birlikte şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Tim Robbins /Andy Dufresne
  • Morgan Freeman / Red
  • Bob Gunton / Warden Norton
  • William Sadler / Heywood
  • Clancy Brown / Captain Hadley
  • Gil Bellows / Tommy Williams

Kadrosunda birçok ünlü ismi barındıran Esaretin Bedeli oyuncuları ve senaryosu birleşince, ortaya yıllar geçse de hafızalardan silinmeyecek bir yapıt çıkmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu