Filmler

Er Ryan’ı Kurtarmak

Sinemaya yaklaşımı ve yönetmen koltuğunda oturduğu filmlerin değindiği çarpıcı noktalar ile Hollywood’un unutulmaz yönetmenlerinden biri olma başarısını gösteren Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu Saving Private Ryan, Türkçeye çevrilen adıyla Er Ryan’ı Kurtarmak, 11 Eylül 1998’de izleyiciyle buluşmuş ve beyaz perdede sinemaseverler ile buluştuğu ilk andan itibaren büyük beğeni toplamıştır.

Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) Konusu

Filmin konusu ve değindiği genel noktalarla ilgili detay vermeden önce hiç şüphesiz filmin başlangıcına yani savaş tarihinin en büyük çıkartması olan Normandiya’nın, gerek yönetmen gerekse de oyunculuk başarısı neticesinde izleyiciye tüm detayları, heyecanı ve gerilimi ile aktardığını söylemek gerekir.

Özellikle çıkartma botlarında iniş düdüğünün çalması itibariyle başlayan kargaşa, mermi sağanağı ve yalnızca birkaç saniye içerisinde hayatını ya da çeşitli uzuvlarını kaybeden yüzlerce askerin haykırışlarının mümkün olan en doğru açıyla yakalanması, Steven Spielberg’in daha filmin ilk dakikalarında ne denli önemli bir yapıtına altına imza attığını deyim yerindeyse izleyicinin gözüne sokuyor.

Normandiya’ya Spielberg’in Gözünden Bakın !

Çıkartma esnasında yaralanan ya da yaşamını yitiren askerlerin kanı ile kırmızıya dönen bir sahil, kana bulanan balıklar ve alev alan kumlar, yönetmenin izleyici etkilemeyi başardığı detaylardan yalnızca birkaçı.

Akış itibariyle bakıldığında Er Ryan’ı Kurtarmak filmini üç temel bölüme ayırmak ve bir önceki paragraflarda ifade ettiğimiz giriş bölümünün, filmin gidişatına dair verdiği mesajlar ve bir film için uzun sayılabilecek bu yolculukta karakterlerimizi tanımak yolunda ilk adımı atmamızı sağlaması itibariyle oldukça değerli olduğunun altını çizmemiz gerekir.

Er Ryan’ı Kurtarmak filminin konusunu tek bir cümle ile özetleyecek olsaydık; ‘4 oğlunu da dünyayı kasıp kavuran bir savaşa gönderen annenin, 3 oğlunun (Daniel Ryan – Yeni Gine’de hayatını kaybediyor – Peter Ryan ve Sean Ryan – Normadiya’da hayatını kaybediyor.) ölüm haberini aldıktan sonra hayatta kalmış olma ihtimali düşük de olsa 4. ve en küçük oğlunun evine geri dönmesini istemesi üzerine, Normandiya Çıkartması’nda görev alan ve görevini başarıyla yerine getiren Yüzbaşı Miller kontrolündeki 8 kişilik bir ekibin bizzat Genelkurmay Başkanı tarafından Er James Francis Ryan’ı kurtarmak ile görevlendirilmesinin hikayesi.’ cümlesi hiç şüphesiz yeterli olacaktır.

Elbette bu zorlu görev esnasında ekibimizin başına birçok dramatik olay gelecek ve zaman zaman ekibimizin gözünden savaşın kaybettirdiklerini ya da ikilemlerini birçok kez göreceğiz.

Yaşamak İçin Öldürmek Zorunda Mıyız ?

‘Yaşamak için her zaman öldürmek zorunda mıyız ?’ sorusunun yanıtının da çeşitli yollarla verildiği Er Ryan’ı Kurtarmak filminde hiç şüphesiz savaş filmleri için klişe sayılabilecek sahneler de mevcuttur ve bu sahnelerin varlığın izleyicilerin eleştirilerine konu olan temel noktadır. Bu klişelerin yanı sıra karakterler arası diyalogların da geliştirilebilir olması yine eleştirilen noktalardan biri olarak karşımıza çıkar.

Özellikle filmin başlangıcı esnasında arka fonda coşkulu bir müzik ve rüzgarda dalgalanan Amerikan bayrağı ile yaratmak istenilen his, izleyiciyi rahatsız eden noktaların başında gelmesi ile özellikle filmin eleştirildiği noktalar kapsamında değinilmesi gereken anlardan biridir.

Tabii Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) her ne kadar bazı noktalarda eleştirilse de bütünü itibariyle bakıldığında yalnızca 2. Dünya Savaşı konulu filmler içerisinde değil, sinemanın izleyiciyle buluşturmayı başardığı filmlerin tümü dikkate alındığında otoritelerin ve izleyicilerin birçoğuna göre başyapıt kelimesini karşılayan filmlerden biridir.

Tam bu noktada hiç şüphesiz Tom Hanks yani filmimizin Yüzbaşı John Miller’ına ayrı bir parantez açmak gerekir. Forrest Gump, Green Mile ve Cast Away filmleriyle sinemaseverlerin hafızasında yer eden Tom Hanks’ın, Er Ryan’ı Kurtarmak filminde de kusursuza yakın bir performans sergilediğini ve bu performansın yönetmenin bakış açısıyla birleştiğinde ortaya unutulmayacak yapıtlarından birinin çıktığını söylemek mümkündür.

Elbette yalnızca Tom Hanks değil, ekibin tümü film boyunca oldukça iyi bir performans sergilemiş, özellikle çıkartma harekatı esnasındaki gerilim ve aksiyonu izleyiciye başarıyla aktarabilmiştir.

Steven Spielberg, Er Ryan’ın kurtarılması görevi esnasında savaşın acımasız yüzünü bizlere gösterebilecek birçok detayı atlamaması ile de gerçek anlamda alkışı hak edecek bir bakış yakalamış, nitekim bu alkışın karşılığı olarak 11 dalda aday gösterildiği Oscar’da ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne layık görülmüştür. Tabii yazar Robert Rodat’ın da hakkını tam bu noktada teslim etmek gerekir.

Er Ryan’ı Kurtarmak filmi ‘En İyi Yönetmen’ ödülünün yanı sıra ‘En İyi Film Montaj’, ‘En İyi Kamera’, ‘En İyi Ses Efekt Montajı’ ve ‘En İyi Seslendirme’ ödüllerine de layık görülerek Oscar’da toplam 5 ödül almıştır.

Er Ryan’ı Kurtarmak filminin Oscar’da ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Aktör’ ödüllerini alamaması ise o dönem Oscar ödüllerine yoğun eleştirilere zemin hazırlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu