Beyaz Perde

En İyi Yeşilçam Aşk Filmleri

Binlerce filme ev sahipliği yapan ve dönemin yapısına uygun olarak çoğunlukla dram, romantik ve komedi filmleri üzerine yoğunlaşan Yeşilçam’da şüphesiz aşk filmlerinin ayrı bir yeri vardır. Bu nedenle Yeşilçam aşk filmleri üzerinde hayli durulması gereken ve her ne kadar göreceli de olsa izleyici yorumları da göz önünde bulundurularak “En İyi Yeşilçam Aşk Filmleri”şeklinde sıralamaya tabi tutulması gereken bir alandır.

En Güzel Yeşilçam Aşk Filmleri

Şüphesiz en güzel yeşilçam aşk filmleri kapsmına dahil edilmeye aday birçok film olmakla birlikte, bu listede yer alan filmlerin en önemli özelliği; hatırlardan silinmeyecek sahnelere sahip olması ve usta oyuncuların ön plana çıktığı yapıtlar olmalarıdır. Büyük usta Sadri Alışık, Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray, yakışıklı oyuncu Tarık Akan, güzelliği dillerden düşmayan Hülya Koçyiğit ve Türk sinemasının jönleri Kadir İnanır ile Kartal Tibet gibi birçok önemli oyuncunun yer aldığı bu liste, “En güzel yeşilçam aşk filmleri” merakını gidermek isteyen sinemaseverler için rehber niteliği taşır.

Güzelliği Dillere Destan ‘Sultan’

Usta oyuncu Kartal Tibet’in yönetmen koltuğunda oturduğu 1978 yapımı Sultan filminde başrolleri Türk sinemasının Sultan lakaplı güzel oyuncusu Türkan Şoray ile Bulut Aras paylaşır. Otobüs şoförlüğü yapan Kemal’in(Bulut Aras), güzelliği dillere destan olan talihsiz Sultan’a olan aşkını ve bu sevda için karşısına aldıkları üzerine kurulan hikaye, romantik yönünün yanında döneminde İstanbul’undaki gecekondu mahallerinde yaşayan bireylerin sevinçlerini, heyecanlarını ve sıkıntıları göz önüne seren bir yapıttır.

Ah Müjgan Ah

Yeşilçam’ın usta ismi Sadri Alışık’ın başrolünde yer aldığı ve Sadri Alışık en iyi filmleri içerisinde de yer alan Ah Müjgan Ah, Hüsnü ile Müjgan’ın sahil çay bahçesinde kurduğu gerçekleşmeyen hayallerini anlatır. Boğaza karşı içilen gazozlar eşliğinde kurulan bu yıkık hayaller filminde sonunda Sadri Alışık’ın yaptığı tiratta öyle güzel betimlenir ki, aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen filmin son sahneleri izleyicinin hafızasından asla silinmez bir hal alır. 1970 yapımı Ah Müjgan Ah filminin yönetmen koltuğunda Mehmet Dinler otururken, başroldeki Sadri Alışık’a Esen Püsküllü ve Salih Güney eşlik eder.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Cengiz Aytmatov’un Selvi Boylum Al Yazmalım isimli romanın beyaz perde aktarılmış hali olan 1987 yapımı film, gerek senaryasu gerekse de oyunculuk performansları ile en güzel yeşilçam aşk filmleri içerisinde yerini almıştır. Filmin başrollerinde Yeşilçam’ın jönü Kadir İnanır ile Sultan Türkan Şoray yer alırkan, yönetmen koltuğunda ise Atıf Yılmaz oturmuştur.

Asya ile İlyas’ın aşkını konu eden filmde şüphesiz final sahnesi sinemaseverlerin birçoğunu göz yaşına boğması ile hafızalara kazınmıştır. Oyunculuk ve senaryonun birleşiminden ortaya çıkan film, şüphesiz yıllar geçse de en güzel yeşilçam aşk filmleri içerisinde anılacaktır.

Seven Ne Yapmaz

Sinemanın klasikleşen temalarından biri olan zengin kız, fakir oğlan tiplemelerini yetenekleri oyunculukları ile süsleyen Hülya Koçyiğit ve Kartal Tibet’in başrollerinde yer aldığı Seven Ne Yapmaz filmi, kadrosunda Münir Özkul ve Nubar Terziyan gibi usta isimleri de barındırır.

Müzisyen Fikret(Kartal Tibet) ile Sevda(Hülya Koçyiğit) arasındaki aşkı konu alan film, günümüzde de sinemaseverler tarafından beğeniyle izlenen en güzel yeşilçam aşk filmleri içerisinde yer alır. 1970 yılında izleyici ile buluşan filmde senarist Erdoğan Tünaş iken yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy oturmuştur.

Ah Nerede

Yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy’un oturduğu 1975 yapımı Ah Nerede filmi, klasik bir romantik film olmasının yanında komedi sahneleri ile en güzel yeşilçam aşk filmleri kategorisinde değerlendirilir. Filmin başrollerinde Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu yer alırken, Ah Nerede filmi Hulusi Kentmen, Adile Naşit ve Halit Akçatepe gibi birçok usta oyuncuyu da kadrosunda barındırır. İstanbul’a okumaya gönderilen 3 kardeşin hikayesi ile başlayan filmde Ferid’in Zehra’yı görmesi hikayenin akışını tümüyle değiştirecek, Hulusi Kentmen’in sinirli fakat şefkatli baba rolü ile film bambaşka bir hal alacaktır.

Şüphesiz Yeşilçam aşk filmleri kategorisinde değerlendirilebilecek birçok film mevcuttur. Yeşilçam’ın en güzel aşk filmleri noktasında yapılan bu listede temel alınan nokta; Yeşilçam’ın birçok usta oyuncusunu sinemaseverlere tanıtmak ve konusu itibariyle farklı filmlere değinmektir. En iyi yeşilçam aşk filmleri kapsamına dahil edilerek sıralanan bu filmlerin tümünün ortak noktası; yalnızca izleyici ile buluştukları dönemde değil, günümüzde de hayli beğenilmesi ve büyük bir merakla seyredilmesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu