Beyaz Perde

En İyi Yavuz Turgul Filmleri

Türk sinemasına adını deyim yerindeyse altın harflerle yazdıran ve gerek yönetmen koltuğundan oturduğu gerekse de senaristliğini üstlendiği filmler ile sinemaseverlerin hafızasından aradan yıllar dahi geçse silinmeyecek filmlerin mimarı Yavuz Turgul, şüphesiz Türk sineması dendiğinde akla ilk gelecek isimlerin başında gelir. Yavuz Turgul filmleri ile adından bu denli söz ettirmesinin yanında birçok önemli ödül de kazanmıştır.

  • Turgul, 2005 yılında düzenlenen Queens Film Festivali’nde Gönül Yarası filmi ile “En İyi Film” ödülünü kazanır.
  • 1997 yılında 19. Siyad Türk Sinema Ödülleri’nde ise Yavuz Turgul’un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Eşkıya filmi “En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” ödülüne layık görülür.

Eşkıya

Yavuz Turgul’un yönetmen ve senaristliğini aynı anda üstlendiği Eşkıya, beyaz perdede gösterime girdiği 1996 yılında, kısa süre içerisinde 2 milyon 568 bin kişi tarafından izlenerek Türk sineması için yeni bir rekora imza attı. Eşkıya filminin ulaştığı izleyici sayısına ise 2001 yılına kadar hiçbir film ulaşamadı.

Şüphesiz bu başarıda filmin yönetmeni ve senaristi Yavuz Turgul yanında Eşkıya filminin başrollerinde yer alan Şener Şen ve Uğur Yücel’in de payı büyüktür. Dolayısıyla Yavuz Turgul filmleri içerisinde özel bir yere sahip olan Eşkıya, kaliteli senaryo ve usta işi oyunculuğun bütünleşmesi ile ortaya çıkan bir yapıttır tanımı şüphesiz yerinde bir ifade olacaktır.

Davaro

1981 yapımı Davaro filminin yönetmen koltuğunda Kartal Tibet otururken, Yavuz Turgul filmin senartist kadrosunda yer alır. Hikayesi ile 80’li yıllarda köylerde görülen kan davalarını ve gurbete çalışmaya gitme kavramını mizah ile birleştirerek işleyen Davaro filmi, Almanya’da yıllarca çalışıp evlenmek amacıyla para biriktirdikten sonra geri dönen Memo ile babasının katili Sülo’nun karşılaşması ile başlar.

Memo, Cano ile evlenmek üzereyken babasını vuran kan davalısı Sülo ile karşılaşınca  Memo’ya babasının intikamını alması için köy halkı ve annesi tarafından baskı yapılır. Filmde yapılan bu baskıların ne denli trajikomik bir hal aldığı izleyiciye bütünüyle yansıtılmış olduğundan, film güldürünün arkasında barındırdığı mesajlar ile de hayli dikkat çeker.

Çiçek Abbas

Şener Şen ve İlyas Salman’ın başrollerini paylaştığı 1982 yapımı Çiçek Abbas filmi hiç şüphesiz aradan yıllar geçmesine rağmen birçok sahnesiyle sinemaseverlerin hafızasındaki yerini korur. Yeşilçam’ın en keyifli filmlerinden biri olan Çiçek Abbas’da, Şakir’in(Şener Şen) minibüsünde muavinlik yapan Abbas’ın, bir kıza aşık olması ve kendi minibüsünü alarak işe çıkması ise filmin hikayesini gelişir.

“Şakire çay yok.” repliği ile hafızalarda yer eden filmin senaristliğini Yavuz Turgul üstlenirken yönetmen koltuğunda ise Sinan Çetin oturmuştur.

Gönül Yarası

Senarist ve yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul’un oturduğu 2005 yılında gösterime giren Gönül Yarası filminin başrollerinde Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen rol almıştır. Yavuz Turgul filmleri içerisinde en çok ödüle layık görülen film olan Gönül Yarası, başta 42. Antalya Altın Portakal “En İyi Erkek Oyuncu”,”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ve “En İyi Müzik” ödülleri olmak üzere toplam 7 adet ödüle layık görülmüştür. Ödüllerine ek olarak film, 2005 yılında Oscar Ödülleri’nin Türkiye adaylığına da layık görülür.

Gönül Yarası, Anadolu’nun ücra bir köyünde yıllarca öğretmenlik yapan ve emekli olduktan sonra da İstanbul’a dönen ve taksicilik yaparak yaşamını devam ettiren öğretmen Nazım’ın (Şener Şen), çalkantılı bir evlilik geçiren ve kocasından kaçarak İstanbul’a gelen Dünya ile karşılaştıktan sonra değişen yaşantısını konu edinir.

Film ile ilgili gündeme getirilmeyen bir ayrıntı da; Şener Şen’in ricası üzerine Neşat Ertaş’ın “Karlı Dağlar” türküsünü seslendirmesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu