En İyi Şener Şen Filmleri

Oyunculuk dünyasına İstanbul Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Şehir Tiyatroları ile adım atan usta oyuncu Şener Şen, rol aldığı filmlerde canlandığı karakterler ile hiç şüphesiz adını Türk Sineması’na altın harflerle yazdırdı. Türk Sineması’na yıllarını vermiş usta oyuncu Şener Şen’in hafızalara kazınan filmlerini sizler için en iyi Şener Şen filmleri başlığı altında derledik.

Türk Sineması’na Adanmış Bir Yaşam : Şener Şen

Yaklaşık 50 yıldır sinema ve tiyatronun birçok farklı alanında yer alan Şener Şen, şüphesiz yalnızca Yeşilçam filmleriyle değil Kabadayı, Av Mevsimi, Eşkıya gibi son dönem Türk Sineması yapıtları sayılabilecek filmler ile de adından hayli söz ettirmiştir. Özellikle Yavuz Turgul’un yön verdiği projelerde yer alan ve sinemaseverlerin hafızasında Yavuz Turgul ismi ile özdeşleşen Şener Şen’in hayatı için sinemaya adanmış bir yaşam ifadesini kullanmak şüphesiz doğru bir yaklaşım olacaktır.

Eşkıya

Yönetmen ve senaryo koltuğunda Yavuz Turgul’un oturduğu, 1996 yılında vizyona giren Eşkıya filmi, 35 yıl önce Cudi Dağı’nda yakalanan eşkıya Baran’ın ilginç hikayesine odaklanır. 2.5 milyondan fazla seyircinin izlediği ve 2001 yılına kadar en çok izlenen film ünvanını elinde bulunduran Eşkıya filminde Şener Şen’e Uğur Yücel ve Yeşim Salkım gibi usta isimler de eşlik eder. Bütünüyle bakıldığında Eşkıya filmi konusu, konunun akışı ve işlenişi, Şener Şen’in oyunculuk başarısı ve rolünü sahiplenişi ile en iyi Şener Şen filmleri listemizin ilk sırasında olmayı hak eden bir yapıttır.

Kabadayı

Son dönem Türk Sineması’na damga vuran filmlerden biri olan ve 2007 yılında beyaz perdede gösterime giren Kabadayı filmi, eski kabadayı Ali Osman’ın oğlu etrafı gelişen olaylara odaklanır. Yönetmen koltuğunda Ömer Vargı’nın oturduğu filmde Şener Şen’e Kenan İmirzalıoğlu, Aslı Tandoğan, İsmail Hacıoğlu ve Rasim Öztekin eşlik eder.

Muhsin Bey

Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrolleri paylaştığı 1987 yapımı Muhsin Bey, türkücü olmak isteyen Ali ve Ali’nin müzik tarzıyla bir türlü uyuşamayan Muhsin Bey’in hikayesinin beyaz perdede gösterimidir. 24. Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülünü alan Muhsin Bey filmi için yine aynı ödül töreninde Şener Şen’e ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü verilmiştir. Tüm bunlara bakıldığında Muhsin Bey’in en iyi Şener Şen filmleri içerisine dahil edilmesi gereken bir film olduğunu söylemek mümkündür.

Namuslu

Dönemin sosyal yapısını eleştirmeye temelli bir yapıt olan ve 1984 yılında gösterime giren Namuslu filminde Şener Şen’e Ayşen Gruda ve Adile Naşit gibi Türk Sineması’nda yer etmiş önemli isimler eşlik eder. Geçimini zor sağlayan fakat asla çalmayan Ali Rıza Bey’in günün birinden çalıştığı firmanın parasını çaldırması ile değişen yaşantısına odaklanan film, dönemin toplumsal yapısında hırsızlığın kurnazlık olarak nitelendirilmesine ışık tutacak bir perspektiftedir. Dolayısıyla Namuslu filmini yalnızca Şener Şen’in oyunculuk başarısı açısından değil, değindiği konu itibariyle de en iyi Şener Şen filmleri içerisine dahil etmek yerinde bir ifade olacaktır.

Av Mevsimi

Şener Şen en iyi filmleri noktasında hiç şüphesiz akıllara gelen yapıtlardan biri olan ve 2010 yılında sinemaseverlerin beğenisine sunulan Av Mevsimi’nde Şener Şen’e komedi dünyasından tanıdığımız bir isim olan Cem Yılmaz eşlik eder. Tecrübeli bir polis olan Avcı ile Deli İdris’in öldürülen genç bir kız ile değişen hayatına odaklanan film kapsamında 4. Yeşilçam Ödülleri’nde Cem Yılmaz ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne layık görülmüştür.

Züğürt Ağa

Ağalık sisteminin çöküşünü trajikomik ve eleştirel bir yönle işleyen 1985 yapımı Züğürt Ağa filminin oyuncu kadrosundan Şener Şen’in yanı sıra Füsun Demirel ve Erdal Özyağcılar gibi isimler de yer alır. Yönetmen koltuğunda Nesli Çölgeçen’in yer aldığı filmin senaryosunuu ise Yavuz Turgul yazmıştır.

Banker Bilo

Banker Bilo filminde ‘Yaptım ama sor bi neden yaptım ?’ repliği ile sinemaseverlerin hafızasında yer eden kurnaz Maho karakterine hayat veren Şener Şen, dönemin kurnaz iş adamı rolünü benimsemekte gösterdiği başarısı ile hayli takdir toplamıştır. 1980 yılında beyaz perdeye aktarılan ve yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez’in oturduğu filmde Şener Şen’e eşlik eden isim Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden biri olan İlyas Salman’dan başkası değildir. Toplumun iyi niyetinden yararlanarak inşa edilen zenginlik üzerine konu edinen Banker Bilo, bu açıdan bakıldığında birçok farklı yönüyle en iyi Şener Şen filmleri listesinde yer almayı hak eder.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*