Beyaz Perde

En İyi Şener Şen Filmleri

Oyunculuk dünyasına İstanbul Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Şehir Tiyatroları ile adım atan usta oyuncu Şener Şen, rol aldığı filmlerde canlandığı karakterler ile hiç şüphesiz adını Türk Sineması’na altın harflerle yazdırdı. Türk Sineması’na yıllarını vermiş usta oyuncu Şener Şen’in hafızalara kazınan filmlerini sizler için en iyi Şener Şen filmleri başlığı altında derledik.

Türk Sineması’na Adanmış Bir Yaşam : Şener Şen

Yaklaşık 50 yıldır sinema ve tiyatronun birçok farklı alanında yer alan Şener Şen, şüphesiz yalnızca Yeşilçam filmleriyle değil Kabadayı, Av Mevsimi, Eşkıya gibi son dönem Türk Sineması yapıtları sayılabilecek filmler ile de adından hayli söz ettirmiştir. Özellikle Yavuz Turgul’un yön verdiği projelerde yer alan ve sinemaseverlerin hafızasında Yavuz Turgul ismi ile özdeşleşen Şener Şen’in hayatı için sinemaya adanmış bir yaşam ifadesini kullanmak şüphesiz doğru bir yaklaşım olacaktır.

Eşkıya

Yönetmen ve senaryo koltuğunda Yavuz Turgul’un oturduğu, 1996 yılında vizyona giren Eşkıya filmi, 35 yıl önce Cudi Dağı’nda yakalanan eşkıya Baran’ın ilginç hikayesine odaklanır. 2.5 milyondan fazla seyircinin izlediği ve 2001 yılına kadar en çok izlenen film ünvanını elinde bulunduran Eşkıya filminde Şener Şen’e Uğur Yücel ve Yeşim Salkım gibi usta isimler de eşlik eder. Bütünüyle bakıldığında Eşkıya filmi konusu, konunun akışı ve işlenişi, Şener Şen’in oyunculuk başarısı ve rolünü sahiplenişi ile en iyi Şener Şen filmleri listemizin ilk sırasında olmayı hak eden bir yapıttır.

Kabadayı

Son dönem Türk Sineması’na damga vuran filmlerden biri olan ve 2007 yılında beyaz perdede gösterime giren Kabadayı filmi, eski kabadayı Ali Osman’ın oğlu etrafı gelişen olaylara odaklanır. Yönetmen koltuğunda Ömer Vargı’nın oturduğu filmde Şener Şen’e Kenan İmirzalıoğlu, Aslı Tandoğan, İsmail Hacıoğlu ve Rasim Öztekin eşlik eder. Filmin sonunda Şener Şen’in ağzından çıkan; ‘Eğer bu alemde Ali Osman’a meydan okuyacaksan, onun kaç tabanca taşıdığını bileceksin.’ repliği, Kabadayı filmi kapsamında hafızalara kazınan repliklerin başında gelir.

Muhsin Bey

Meşhur bir türkücü olma hayalleri ile İstanbul’a gelen Ali Nazik ile Türk musikisi hayranı olması dolayısıyla Al’nin müzik tarzıyla bir türlü uyuşamayan Muhsin Bey’in deyim yerindeyse birbirine dolanan hayatlarını konu alan 1987 yapımı Muhsin Bey filmi, 24. Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü almıştır. Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrollerinde yer aldığı ve Ali Nazik’in türkücülük macerasının konu edindiği Muhsin Bey filmi, dönemin sosyolojik yapısına ışık tutmasının yanı sıra oyunculuk başarısı ile de en iyi Şener Şen filmleri içerisinde dahil edilen ve Yavuz Turgul’un da birçok kez beğenisini dile getirdiği bir yapıttır.

Namuslu

Dönemin sosyal yapısını eleştirmeye temelli bir yapıt olan ve 1984 yılında gösterime giren Namuslu filminde Şener Şen’e Ayşen Gruda ve Adile Naşit gibi Türk Sineması’nda yer etmiş önemli isimler eşlik eder. Geçimini zor sağlayan fakat asla çalmayan Ali Rıza Bey’in günün birinden çalıştığı firmanın parasını çaldırması ile değişen yaşantısına odaklanan film, dönemin toplumsal yapısında hırsızlığın kurnazlık olarak nitelendirilmesine ışık tutacak bir perspektiftedir.  Özellikle vazifesine bağlı bir memurun iş ve aile ortamında gördüğü baskı, bürokraside yıllardan beri süregelen zihniyetin bir tasviri olarak nitelendirilebilir. Dolayısıyla Namuslu filmini yalnızca Şener Şen’in oyunculuk başarısı açısından değil, değindiği konu itibariyle de değerlendirmek ve Şener Şen dram filmleri içerisinde dahil etmek gerekir.

Av Mevsimi

Şener Şen en iyi filmleri noktasında hiç şüphesiz akıllara gelen yapıtlardan biri olan ve 2010 yılında sinemaseverlerin beğenisine sunulan Av Mevsimi’nde Şener Şen’e komedi dünyasından tanıdığımız bir isim olan Cem Yılmaz eşlik eder. Tecrübeli bir polis olan Avcı ile Deli İdris’in öldürülen genç bir kız ile değişen hayatına odaklanan film kapsamında 4. Yeşilçam Ödülleri’nde Cem Yılmaz ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne layık görülmüştür.

Züğürt Ağa

Haraptar köyündeki ağalığını bırakarak, Kiraz ile ‘böyük şeher’ İstanbul’a gelmek zorunda kalan bir ağanın hikayesinin anlatıldığı 1985 yapımı Züğürt Ağa filmi, ağalık sisteminin çöküşünü trajikomik ve eleştirel bir yönle işler. Oyuncu kadrosunda Şener Şen’in yanı sıra Füsun Demirel ve Erdel Özyağcılar gibi isimlerin de yer aldığı film, Şener Şen’in adının Yeşilçam’a altın harflerle kazınmasında büyük pay sahibidir. Yavuz Turgul’un kaleminden çıkan Züğürt Ağa filminin yönetmen koltuğunda ise Nesli Çölgeçen oturmuştur.

Banker Bilo

Banker Bilo filminde ‘Yaptım ama sor bi neden yaptım ?’ repliği ile sinemaseverlerin hafızasında yer eden kurnaz Maho karakterine hayat veren Şener Şen, dönemin kurnaz iş adamı rolünü benimsemekte gösterdiği başarısı ile hayli takdir toplamıştır. 1980 yılında beyaz perdeye aktarılan ve yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez’in oturduğu filmde Şener Şen’e eşlik eden isim Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden biri olan İlyas Salman’dan başkası değildir. Toplumun iyi niyetinden yararlanarak inşa edilen zenginlik üzerine konu edinen Banker Bilo, bu açıdan bakıldığında birçok farklı yönüyle en iyi Şener Şen filmleri listesinde yer almayı hak eder.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu