Beyaz Perde

En İyi Cüneyt Arkın Filmleri

Yeşilçam dendiğinde ilk aklan gelen isimlerden olan ve ilk kez 1964 yılında adım attığı Yeşilçam’a sayısız miras bırakan Cüneyt Arkın’ın rol aldığı filmlerin şüphesiz her biri sinemamız için ayrı bir yere sahip olsa da Cüneyt Arkın en iyi filmleri dönemin toplumsal sorunlarının birçoğunun beyaz perdeye aktarılmasında önemli bir rol üstlenmesinin yanısıra senaryosu ve oyunculuk performansı ile de ön plana çıkan eserler olması yönüyle ayrı bir kategoride değerlendirilmelidir.

Hiç şüphesiz sinemaseverlerin hemen hepsinin ortak bir görüşte bulaşabileceği alanlardan bir tanesi Cüneyt Arkın’ın Türk Sineması’ndaki yeri ve rol aldığı filmlerde sergilediği oyunculuk yetenekleridir. Sinema tarihimizin için hayli önemli bir isim olan Cüneyt Arkın’ın rol aldığı filmleri sizler için ‘Cüneyt Arkın En İyi Filmleri’ başlığı altında toparlamaya ve listede yer alan en iyi Cüneyt Arkın filmleri ile ilgili genel bilgiler vermeye çalıştık.

Son Bulan Bir Oyun: İnsan Avcısı

Yönetmen koltuğunda Duygu Sağıroğlu’nun oturduğu ve başrollerinde Cüneyt Arkın, Turgut Özatay, Sevda Aktolga ve Oktar Durukan’ın yer aldığı 1975 yapımı İnsan Avcısı filmi, uluslararasıı bir komplonun komiser Metin (Cüneyt Arkın) tarafından engellenmesi üzerinde temellendirilmesinin yanında Türkiye’nin ittifak ilişkileri adı altında teslim ettiği kurumlarının dönemin şartları içerisinde gösterilmesi açısından da en iyi Cüneyt Arkın filmleri içerisinde ilk sırada olmayı hak ediyor.

İntikamın Adı ‘Alın Yazısı’

1972 yılında beyaz perdede gösterime giren Alın Yazısı filminin yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy otururken, yapımcılığını Hürrem Erman üstlenmiştir. Filmin başrollerinde Cüneyt Arkın’a Fatma Belgen eşlik ederken, Erol Taş ve İstemi Betil de filmin oyuncu kadrosu içerisinde yer alan isimlerdendir. Ağabeyi Osman ve kız kardeşi Zeynep’in intikamını almaya çalışan Haydar’ın (Cüneyt Arkın) yaşantısı üzerine temellenen bu film, Erol Taş’ın kötü adam rolü oynamadığı nadir filmlerden biridir ve jenerik müziği ile de sinemaseverlerin hafızasına kazanmıştır. Tüm bunlara bakıldığında Alın Yazısı’nın şüphesiz Cüneyt Arkın en iyi filmleri içerisine dahil edilmesi ve hala izlemeyen sinemaseverler tarafından kaçırılmadan izlenmesi gerekir.

Atanın İzinde: Öğretmen Kemal

Yapımcılığını Süreyya Duru, yönetmenliğini ise Remzi Jöntürk’ün üstlendiği 1981 yılı yapımı Öğretmen Kemal filminin oyuncu kadrosunda Cüneyt Arkın ve Fikret Hakan’a Meral Orhansoy ile Eşref Kolçak eşlik eder. Cumhuriyetin kurucu değerlerine sıkı sıkıya bağlı bir öğretmen olan Kemal’in (Cüneyt Arkın), yeni atandığı Karalar Köyü’nde başta Şeref Hoca olmak üzere gerici ve bağnaz zihniyete sahip köy ahalisi ile olan mücadelesine odaklanan filmde verilen mesajlar, eğitimsiz bırakılan bir toplumun ne denli kolay yönlendirililebileceğinin temeli üzerine inşa edilmiştir. Öğretmen Kemal’in inatçı tavrı başına tahmini kolay fakat inanması zor sıkıntılar açacak, eşkıya Duran Ali ise Kemal’in en büyük destekçisi olacaktır.

Eğitime ve eğitimciye dair verdiği mesajlar ile sinemaseverlerin hafızasına kazınan Öğretmen Kemal filmi hiç şüphesiz en iyi Cüneyt Arkın filmleri içerisinde yer alacaktır.

Kan Davasında Büyük Yemin

1969 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Mehduh Ün otururken başrollerinde ise Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Erol Taş yer alır. Filmin intikam temeli üzerine kurgulanmasının yanı sıra oyuncu kadrosunda Güney Güner, Firuzen ve Bilal İnci gibi yetenekli isimlerin de varlığı, Cüneyt Arkın en iyi filmleri içerisinde yer almasının önünü açmıştır.

Mağlup Edilemeyenler

Doğrunun ve adaletin yanında bir gazeteci olan Murat’ın (Cüneyt Arkın), tecavüze uğrayan Aysel (Müjde Ar) ile ilgili aldığı yanlış istihbaratı haber yapınca Aysel mağdur olduğu bir olayda suçlu bulunur. Bunun üzerine olayı aydınlatmaya çalışan Murat türlü engellerle karılaşsa da çıktığı yoldan geri dönmeyecektir. 1976 yılında beyaz perdede gösterime giren filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz Batıbeki otururken filmin senaristliğini Erdoğan Tünaş üstlenmiştir. Cüneyt Arkın unutulmaz filmleri içerisinde yer alan Mağlup Edilemeyenler yalnızca yayınlandığı dönemin değil günümüzün de sorunlarına doğrudan ışık tutan bir film olma özelliği taşır.

Önce Vatan

Yapımcılığını Memduh Ün’ün üstlendiği ve yönetmen koltuğunda ise Duygu Sağıroğlu’nun oturduğu Önce Vatan filmi, 20 Temmuz 1974’te başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’nın sinema dünyasındaki yansımalarından biri olarak ifade edilebilir. Filmin başrolünde yer alan Cüneyt Arkın’a, Fatma Girik, Ceyda Karahan, Handan Köksalan ve Hamit Yıldırım eşlik eder. Kıbrıs Barış Harekatı’nda görevli Teğmen Yavuz’a (Cüneyt Arkın) rehberlik edecek olan Zeynep ile Teğmen arasında başlayan aşk, Teğmen Yavuz’un yaralanması ve Türkiye’ye gönderilmesi ile yarım kalacaktır. 1975 yılında izleyiciyle buluşan film, hiç şüphesiz yayınlandığı dönemde Türk halkının hayli ilgisini çekmiş  ve Barış Harekatı’na olan bakış açısına farklı bir perspektiften yaklaşarak en iyi Cüneyt Arkın filmleri içerisinde yer alır.

Gurbet Kuşları

Orhan Kemal’in 1962 yılında okurlar buluşan Gurbet Kuşları romanının beyaz perde uyarlaması olan ve yönetmen koltuğunda Halit Refiğ’in oturduğu film, Yeşilçam’a sayısız eser bırakacak ve ekol oluşturacak Cüneyt Arkın’ın izleyici ile ilk kez buluştuğu film olma özelliğini taşıması ile hiç şüphesiz unutulmaz Cüneyt Arkın filmleri içerisinde yer almayı hak eden bir eserdir. Memleketleri Kahramanmaraş’tan İstanbul’a göç eden Bakırcıoğlu ailesinin hayalleri ve ideallerinin şehir yaşantısı içerisinde yaşadığı yıkımı anlatan ve 1. Antalya Film Şenliği’nde ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Film’ ödülüne layık görülen Gurbet Kuşları, dönemin sosyalojik yapısı hakkında fikir verecek argümanlara sahiptir.

Vatandaş Rıza

Gecekonduda yaşayan ve emek kavramını hayatının ortasına oturtmuş olan Demirci Rıza (Cüneyt Arkın), parasıyla istediğini elde edebileceğini sanan bir zengin çocuğunun arabasıyla gecekondusunu yıkması olayını hakkını aramak adına mahkemeye taşır. Mahkemeye taşınan bu olay, gücü ve parası olanların etkisi ile Rıza’nın aleyhine sonuçlanır ve Rıza bu duruma tepki olarak Taksim Meydanı’nda oturma eylemine başlar. ‘Halk parası olanın, gücü olanın, artık haklı çıkmadığı bir düzenin özlemini çekiyor.’ üzerine kurulan film, inandığı değerler uğruna savaşan bir emekçinin hikayesini anlatıyor. Vatandaş Rıza filmi, üzerinde durduğu kavramlar ve filmde Cüneyt Arkın’a eşi Betül Arkın ve oğlu Murat Arkın’ın eşlik etmesi ile unutulmaz Cüneyt Arkın filmleri içerisinde yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu