Beyaz Perde

En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

Dünyayı kana ve ateşe bulayan 2. Dünya Savaşı’nda gerek cephede gerekse de cephe arkasında yaşanan trajedilerin beyaz perdeye aktarılmasını sağlayan birçok film mevcut olmasına rağmen hiç şüphesiz bu filmlerin içerisinde oyunculuk, konuyu işleyiş biçimi ve değindiği noktalar ile ön plana çıkan filmler mevcuttur ve bu filmleri en iyi 2. Dünya Savaşı filmleri başlığı altında toplamak mümkündür.

2. Dünya Savaşı Konulu En İyi 9 Film

Listemizde birçok farklı yönüyle aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen hala zihinlerden silinmeyen 2. Dünya Savaşı konulu en iyi filmleri sizler için derledik !

The Pianist

Yönetmen koltuğunda Roman Polanski’nin oturduğu, 2003 yılında vizyona giren The Pianist, 1939 yılının Varşova’sında piyanist olarak yaşamını sürdüren Szpilman’ın Almanya’nın Polanya’ya savaş ilan etmesi sonucu altüst olan hayatı üzerinden, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın Polonya’da Yahudilere uyguladığı asimilasyon ve ayrıştırma politikasını birçok farklı yönüyle beyaz perdeye taşıması itibariyle en iyi 2. Dünya savaşı filmleri içerisinde gösterilen bir yapıttır.

Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak

Usta yönetmen Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve 1998 yılında sinemaseverler ile buluşan Saving Private Ryan, 2. Dünya Savaşı’nde iki oğlunu kaybeden bir annenin, son oğlunun evine dönmesi için verdiği mücadelesi sonucu başlayan kurtarma operasyonu ile savaşın dramatik yönlerini gözler önüne seren bir yapıttır. Filmin üzerinde durduğu noktanın yanı sıra Tom Hanks, Vin Diesel, Burns Matt ve Matt Damon gibi yetenekli oyuncu kadrosu ile en iyi 2. Dünya savaşı filmleri içerisinde yerini almıştır.

Der Untergang – Çöküş

2005 yılında vizyona giren ve Adolf Hitler’in 2. Dünya Savaşı’ndaki son günlerine odaklanan Der Untergang, doğrudan savaşın cephede verdiklerine değil de, yenilen bir liderin psikolojisine odaklanması ile 2. Dünya savaşını anlatan filmler kapsamında farklı bir yöndedir. Yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel’in oturduğu Der Untergang’de Hitler’in son günleri, özel sekreteri Traudl Junge gözünden anlatılır.

Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi

Ucuz Roman, Zincirsiz ve Kill Bill filmleriyle sinemaseverlerin hafızasına kazınan Quentin Tarantino’nun yazıp ve yönettiği Soysuzlar Çetesi filmi, birliğini Naziler’e karşı örğütleyen Teğen Raine’nin ve Almanlar tarafından işgal atında tutulan Fransa’da yaşayan ailesini kaybetmiş Shosanna’nın aksiyon dolu hikayesine odaklanır. Filmin en iyi 2. Dünya savaşı filmleri içerisinde yer almasının en önemli nedenlerinden biri, başta Teğmen Raine ( Brad Pitt) olmak üzere tüm oyuncu kadrosunun filmdeki rolünü benimsemesi ve tam anlamıyla seyirciye aktarmasıdır.

Schindler’s List – Schindler Listesi

1994 yılında vizyona giren ve yönetmen koltuğunda Yahudi yönetmen Steven Spielberg’in oturduğu Schindler’s List, 2. Dünya Savaşı’nda girişimci bir Alman olan Oskar Schindler’in Yahudi işçilerin maruz kaldığı baskılara daha fazla dayanamayıp kurtarması gereken Yahudiler’i bir listesini yapması üzerine inşa edilmiştir. Yahudiler’e uygulanan acımasız saldırıları oldukça dramatik sahnelerle seyircinin adeta zihnine işleyen film, bu yönüyle en iyi 2. Dünya Savaşı filmleri arasında yerini almıştır.

Fury

Dram yönünden ziyade aksiyon yönüyle ön plana çıkan Fury, 2014 yılında vizyona giren bir film olup, oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Shia LaBeouf ve Logan Lerman gibi usta isimleri barındırır. Beş kişiden oluşan bir tank ekibinin 300 Alman askeri ile olan mücadelesine odaklanan Fury’de, 2. Dünya Savaşı’nın en kanlı yılı olarak gösterilen 1945 yılının birçok yönü detaylarıyla betimlenmiş ve savaşın cephedeki hali açık bir şekilde gösterilmiştir.

La vita è bella – Hayat Güzeldir

En iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi müzik Oscar ödüllerine layık görülen 1999 yapımı Hayat Güzeldir filmi, güzelliği dillere desten Dora ile onu her şeyden çok seven Guido’nun evliliklerinin 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle birlikte alt üst olması etrafında gelişir. En iyi 2. dünya savaşı filmleri içerisinde ilk sırada gösterilen Hayat Güzeldir, ‘umut’ kavramına getirdiği bakış açısı ile 2. Dünya savaşı konulu filmler içerisinde ayrı bir yere sahiptir.

Empire Of The Sun – Güneş İmparatorluğu

Listenin daha önceki 2 filminde olduğu gibi yönetmen koltuğunda yine Steven Spielberg’in oturduğu Güneşin İmparatorluğu filmi, Japon işgaline maruz kalan Şangay’da değişen yaşam koşullarına odaklanması yönüyle 2. Dünya Savaşı konulu filmler içerisinde ayrı bir yere sahiptir. Filmin bir diğer ilginç yanı ise; ünlü oyuncu Christian Bale’in 13 yaşında olmasına rağmen gösterdiği performanstır.

Das Boot

1981 yılında vizyona giren ve bir Alman denizaltısının İngiliz deniz güçleriyle olan mücadelesi üzerinden verdiği mesajlarla hayli ses getiren Das Boot, dönemin şartlarına kıyasla gösterdiği performans ile 1983 yılında Oscar Ödülleri’ne 6 farklı dalda aday gösterilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu