Beyaz Perde

En Güzel Tarık Akan Filmleri

1971’de ‘Solan Bir Yaprak Gibi’ filminde canlandırdığı Bestekar Murat rolüyle sinema dünyasına ilk adımını atan ve Türk Sineması’ndaki rolünü 2009’da yılında ‘Deli Deli Olma’ filmi ile noktalayan Tarık Akan, hiç şüphesiz Türk Sineması’na sayısız eser armağan etmiş, bu eserlerin önemli bir kısmı da gerek 1970-1980’li yılların Türkiyesi’ne tuttuğu ışık gerekse de dramatik senaryosu, güldüren sahneleri ile Türk Sineması Klasikleri içerisinde yer almıştır. ÖzetiVar ekibi olarak seyircinin hafızasına kazınan ve Tarık Akan adıyla özdeşleşen filmleri sizler için ‘En Güzel Tarık Akan Filmleri’ listemizde derledik.

Tarık Akan En Güzel Filmleri

Sinema kariyeri boyunca onlarca filmde gerek kamera önünde gerek kamera arkasında yer alan Yeşilçam’ın yakışıklı oyuncusu Tarık Akan, 1971 yılında Fatma Girik ile başrolü paylaştığı ‘Solan Bir Yaprak Gibi’ filmi ile ilk adımını attığı kariyerini, 2009 yılında Şerif Sezer ile başrolünü paylaştığı ‘Deli Deli Olma’ filmi ile noktalamıştır.

Canım Kardeşim

Yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez’in oturduğu 1973 yapımı Canım Kardeşim filmi, yoksulluk kavramı ve mektepli Kahraman’ın son isteği televizyon bahsi üzerine inşa edilen senaryosu ile en güzel Tarık Akan filmleri listemizin ilk sırasında yer alıyor. Oyuncu kadrosunda Metin Akpınar, Halit Akçatepe ve Adile Naşit gibi Türk Sineması’nın usta isimlerinin yer aldığı Canım Kardeşim filminde Tarık Akan, Kahramanın abisi Murat karakterini hayat verdi ve ‘kanserli bir çocuğun son isteği’ üzerine bina edilen bu filmde gösterdiği oyunculuk başarısı ile adından hayli söz ettirdi.

Maden

Cüneyt Arkın, Hale Soygazi, Halil Ergün, İhsan Yüce ve Meral Orhonsay’un oyuncu kadrosunda yer aldığı ve yönetmen koltuğunda Yavuz Özkan’ın oturduğu 1978 yılında beyaz perdede gösterime giren Maden filmi, Zonguldak’ta madende çalışan işçilerin sendikal haklarını gündeme getirmesi ve dönemin Türkiyesi’nde göz ardı edilen kavramların başında gelen ‘ekmek kavgası’ üzerine yaptığı vurgular ile ön plana çıkmıştır.

Maden filminde Nurettin karakterine hayat veren Tarık Akan, İlyas karakteri ile seyircinin karşısına çıkan Cüneyt Arkın’ın partneri olmuştur. Maden filmi, 15. Antalya Film Şenliği’nde ‘En İyi Film’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödüllerine layık görülmüştür.

Yol

Türk Sineması’na damga vuran, senaristliğini Yılmaz Güney ve Zülfü Livaneli’nin, yönetmenliğini ise Şerif Gören’in üstlendiği Yol filmi, hiç şüphesiz Tarık Akan dendiğinde akla gelen filmlerden biridir ve biri olmaya devam edecektir. 1999 yılında beyaz perdede seyirci ile buluşan Yol filmi, İmralı Cezaevi’ndeki mahkumların hikayesini çarpıcı detayları ile göz önünde sermesinin yanında oyunculuk başarısı ile de adından hayli söz ettirmiştir. Tüm yönleriyle bakıldığında Tarık Akan en güzel filmleri noktasında Yol filminin verdiği mesajlar ve dokunduğu noktalar ile bir adım öne çıktığını söylemek gerekir.

Bizim Aile

Oyuncu kadrosunda Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Halik Akçatepe, Ayşen Gruda ve Itır Esen gibi usta isimleri barındıran Bizim Aile filmi, Yeşilçam’ın en sıcak aile komedilerinden biri olma özelliğini taşır. Dört çocuklu Yaşar Usta (Münir Özkul) ve üç çocuklu Melek Hanım’ın (Adile Naşit) ikinci evliliklerinden bir araya gelmesi neticesinde gelişen olayların anlatıldığı filmde Tarık Akan, onunla özdeşleşen isimlerden biri olan Ferit karakterine hayat vermiştir.

Ah Nerede

Yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy’un oturduğu ve senaryosunu Sadık Şendil’in şekillendirdiği 1975 yılı yapımı Ah Nerede filminde Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu başrolleri paylaşmıştır. İki kardeşi ile İstanbul’a okumaya gönderilmesine rağmen sürekli çapkınlık peşinde koşan Ferit’in (Tarık Akan), Zehra’ya aşık olması ile başlayan hikaye, Ferit’in eski sevgilileri ile Zehra’nın Ferit’e tuzak kurması ile şekillenir. Adile Naşit, Halit Akçatepe ve Hulusi Kentmen başta olmak üzere Yeşilçam’ın birçok usta ismini içerisinde barındıran Ah Nerede filmi, seyircinin hafızasında müziği ile de yer eden bir filmdir.

Mavi Boncuk

Münir Özkul, Kemal Sunal, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Emel Sayın ve Zeki Alasya’nın yer aldığı Mavi Boncuk filmi, 1975 yılında Yeşilçam izleyicisi ile bulunmuştur. Emel Sayın’ı dinlemek için bir gazinoya giden altı kişilik arkadaş grubunun gördüğü muamele üzerine Emel Sayın’ı kaçırmaya karar vermesi ile başlayan ve gazinocudan fidye istenmesi ile eğlenceli bir hikayeye dönüşen bu filmde Tarık Akan, Emel Sayın’ın gönlünü vereceği ‘Yakışıklı Necmi’ rolündedir. Aradan yıllar geçmesine rağmen ‘Mavi Boncuk’ şarkısı ile tazeliğini koruyan film, en güzel Tarık Akan filmleri içerisinde yer bulmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu