Beyaz Perde

David Fincher Filmleri

1962 yılının 28 Ağustosunda hayata merhaba diyen David Leo Fincher, 80’li yılların başında prodüksiyon asistanı olarak giriş yaptığı sinema dünyasında, 1992 yılına gelindiğinde Allien 3 ile ilk uzun metrajlı filmine imza atar.

Allien 3 filminde yapımcı ile yaşadığı sorunlardan sonra film çekmenin ölümle eşdeğer olduğunu ifade etmesine rağmen 1995 yılında iki dedektifin hikaye edildiği Seven filmini çeken David Fincher sırasıyla The Game (1997), Fight Club (1999), Panic Room (2002), Zodiac (2007), The Curios Case of Benjamin Button (2008), The Social Network (2010), The Girl With The Dragon Tattoo (2011) ve Gone Girl (2014)filmlerinin yönetmen koltuğunda oturmuş, sinema dünyasında David Fincher filmleri olarak hafıza kazınacak bir ekol oluşturmuştur.

Sinema Dünyasına Damga Vurun Bir İsim : David Fincher

Filmlerinin kurgusu, senaryosu ve oyunculuk başarısı ile eleştirmen ve sinemaseverler tarafından büyük takdir toplayan David Fincher, hiç şüphesiz sinema dünyasına damga vuran bir isim olmuş ve filmlerinin etki dereceleri ile izleyicinin hafızasında yer etmiştir.

David Fincher filmleri kapsamında derlediğimiz bu içerikte, usta yönetmenin her bir filminin kapsam ve içeriğine kısaca değinerek, Fincher’ın yeteneklerini sınırlı argümanlarla da olsa sizlere göstermeye çalıştık.

Alien 3 / Yaratık 3

Oyuncu Kadrosu: Sigourney Weaver, Charles Dance, Charles S. Dutton, Lance Henriksen, Pete Postlethwaite

Yapım Yılı: 1992

Imdb: 6.5/10

Süre: 2 Saat 25 Dakika

Film eleştirmenleri tarafından performans ve seyircide uyandırdığı merak yönüyle ilk iki filmin altında olduğu düşünülen Allien 3, David Fincher isminin uzun metrajlı sinema filmleri ile ilk kez anılması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Allien 3, David Fincher'ın ilk uzun metrajlı filmdir.

Serinin ilk iki filminin kahramanları Newt ve Bishop’ın hayatını kaybettiği film, ön planda Ripley’in suçlular ve bir doktordan oluşan ekip ile Fury 161’de yaşama tutunma mücadelesine odaklansa da arka planda gezegen sistemi üzerinde yaptığı eleştiriler ile seyirciye örtülü mesajlar gönderir.

Seven / Yedi

Oyuncu Kadrosu: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth PaltrowKevin Spacey, John C. McGinley

Yapım Yılı: 1995

Imdb: 8.6/10

Süre: 2 Saat 8 Dakika

Hristiyan dininde yeni büyük günah üzerine kurgulanan Seven filmi, çeşitli yöntemlerle 7 kişiyi öldüren bir seri katilin peşinde koşan David Mills (Brad Pitt) ve William Somerset’ın (Morgan Freeman) kovalamacasına odaklanır.

Seve; Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Brad Pitt'in film eleştirmenlerinden ve izleyiciden tam not aldığı bir yapıttır.

Seri katil John Doe’nun (Kevin Spacey) izini süren dedektiflerin cinayetleri belirli bir düzene göre işlemesini çözmesi ile sonuca ilerleyen filmde, David Fincher’ın hazırladığı sürpriz son, yapımcılar ile arasının açılmasına yol açmasına rağmen filmden çıkartılmamıştır. Gerilim-polisiye türlerinin karması şeklinde kurgulanan Seven, David Fincher filmleri içerisinde bu yönüyle ön plana çıkan bir yapıttır.

The Game / Oyun

Oyuncu Kadrosu: Michael Douglas, Deborah Kara Unger, Sean Penn

Yapım Yılı: 1997

Imdb: 7.8/10

Süre: 2 Saat 15 Dakika

Michael Douglas, Sean Penn ve Deborah Kara Unger’in başrollerinde yer aldığı ve alacağı doğum günü hediyesine kadar yaşamının tüm saniyesini kontrol altında tutan Nicholas’ın kendini ilginç bir oyunun içerisinde bulmasını ile hareketlenen The Game, David Fincher’ın isminin sinema dünyasında ses getirmesini sağlayan filmlerden biridir.

David Fincher, The Game ile sinema dünyasinde büyük ses getiren bir yapıta imza atmıştır.

Sonucunda ölüm olan bir oyunda karar vermenin zorluğu ile karşı karşıya kalan ve oyun başlarken tüm bunlardan habersiz olan Nicholas, gerçek bir gerilimin içinde kalacaktır.

Fight Club / Dövüş Kulübü

Oyuncu Kadrosu: Edward Norton, Helena Bonham Carter, Brad Pitt

Yapım Yılı: 1999

Imdb: 8.8/10

Süre: 2 Saat 31 Dakika

1999 yılında vizyona giren ve vizyona girdiği dönemde her ne kadar beklenen ilgiyi görmese de, Fincher’ın dehasının ilerleyen yıllarda anlaşılarak kült filmler arasında yer alan Fight Club, Chuck Palanhiuk’un romanında uyarlanan bir sinema filmdir.

Fight Club, Chuck Palanhiuk’un romanında uyarlanan bir sinema filmdir.

Fight Club filminin çekimlerinden önce başrollerde yer alan Brat Pitt ve Edward Norton’a boks ve sabun yapma eğitiminin verilmesi ve Nortan’ın Pitt’e yönetmen Fincher’ın isteğiyle gerçek yumruk atması gibi detaylar ile adından söz ettiren Fight Club, kurgusu ve sürpriz sonu ile birçok sinema eleştirmeni tarafından en iyi David Fincher filmleri içerisinde gösterilir.

Monoton bir yaşımı olan Jack’in (Edward Norton), Marla (Helena Bonham Carter) ve Tyler (Brad Pitt) ile tanıştıktan ve Tyler ile ilk kez kavga ettikten sonra özgürleşen hayatıyla hareketlenen Fight Club, ikilinin kısa süre içerisinde yayılan dövüş kulübü ile karmaşık bir hal alır ve kulübün tüm sistemi işgal etmesi ile sürpriz sonuna hazırlanır.

Oyuncu ekibi oluşturulurken Tyler karakteri için Russel Crowe gündeme gelmesine karşın rol Brad Pitt’e verildi; Marla için ise Sarah Michelle Gellar, Courtney Love, Winona Ryder ve Reese Witherspoon isimleri önerilmesine rağmen rolü ilerleyen yıllarda Harry Potter serisinde de karşımıza çıkacak olan Helena Bonham Carter’ın oynamasında fikir birliği sağlandı.

Carter’ın makyaj yapan set çalışanına sol elini kullanmasında ısrar ederken Marla’nın bu durumu önemseyeceğini düşünmüş olması ya da orgazm seslendirmeleri için Brad Pitt ile 3 gün boyunca uğraşmaları, Marla’yı ne denli hak ettiğinin set arkasındaki dışa vurumları olarak görülebilir.

Panic Room / Panik Odası

Oyuncu Kadrosu: Jodie Foster, Kristen Stewart, Forest Whitaker

Yapım Yılı: 2002

Imdb: 6.8/10

Süre: 1 Saat 54 Dakika

Eşinden ayrılan ve kızıyla yeni bir eve taşınan Meg’in (Jodie Foster), evlerini soymaya çalışan iki hırsızdan, hayli eski olan bu evde keşfettiği güvenli odada saklanması üzerine inşa edilen film, en net ifadeyle; hafif segment bir gerilim filmi olarak tarif edilebilir.

Panik Odası; "David Fincher’dan daha iyi filmler beklemek hepimizin hakkı." tepkileriyle karşılaşan bir yapıttır.

Filmin arka planındaki çalışma takdir görse de, Panik Odası için David Fincher filmleri içerisinde en az ilgi gören film içerisini kullanmak hiç şüphesiz  yanlış olmayacaktır.

Zodiac

Oyuncu Kadrosu: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Anthony Edwards

Yapım Yılı: 2007

Imdb: 7.7/10

Süre: 2 Saat 42 Dakika

İlk cinayetini 4 Temmuz 1969 yılında işleyen ve bu cinayeti takiben Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında seri cinayetler ile ün yapan bir katili yakalamaya çalışan muhabir, karikatürist ve dedektifin altüst olan yaşamlarının işlendiği Zodiac, Panik Odası’ndan sonra 5 yıl boyunca sessiz kalan David Fincher’ın beyaz perdeye dönüş filmi olarak nitelendirilebilir.

Zodiac, David Fincher ekolünün beyaz perde yansıması olarak ifade edebileceğimiz filmlerin başında gelir.

Robert Downey JR., Jake Gyllenhaal ve Mark Ruffalo gibi yetenekli isimlerin rol aldığı Zodiac, süre bakımından her ne kadar uzun bir film olsa da, olayların gerilimi ve gizemi ile izleyiciyi deyim yerindeyse filmin içerisine çeker ve merak seviyesini film boyunca üst düzeyde tutar.

David Fincher filmleri hiç şüphesiz sürpriz sonlarıyla da akılda yer etmeleri ile ön plana çıkan yapıtlardır. Zodiac filmine bu açıdan yaklaşılırsa, filmin sonunun beklentileri ne ölçüde karşıladığı oldukça subjektif ifadelere sahne olur.

Gerçek bir olaydan esinlenen filmin muhakkak sonunun da bu olayın ışığında şekillenmesi gerekir fakat Fincher film boyunca az ya da çok sürekli hissedilen gerilimi filmin sonlarına doğru üst seviyeye çekmiş ve katilin kim olduğu sorusunu izleyiciye büyük bir merak içerisinde aratmıştır.

The Curios Case of Benjamin Button / Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

Oyuncu Kadrosu: Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond

Yapım Yılı: 2008

Imdb: 7.8/10

Süre: 2 Saat 46 Dakika

2007 yılında beyaz perdede gösterime giren Zodiac’tan sonra izleyici ile arayı açmadan Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’nin yönetmen koltuğuna oturan David Fincher, Brad Pitt ve Cate Blanchett’in başrollerinde yer aldığı bu film ile sinema dünyasındaki yerini sağlamlaştırmıştır.

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, Oscar'da 3 ödüle layık görülmüştür.

Fiziksel olarak 80 yaşında bir insanın vücuduna sahip olan doğan ve yaşamı adete geriye doğru işleyen Benjamin Button’ın sıra dışı hikayesinin Daisy’ye olan aşkı perspektifinden işlendiği filmin çıkış noktası her ne kadar insan yaşamı ve zaman kavramı olsa da senaryonun zaman zaman Benjamin ve Daisy arasında sıkışıp kaldığının altını çizmek gerekir.

Filme yönelen eleştirilen ortak noktasının bu ilginç karakterin felsefik ve sosyolojik yönünün tam anlamıyla tahlil edilememiş olması, filmin romantizm ve dram ağırlıklı yönüyle de örtüşen ifadelerdir. Filmle ilgili değinilmesi gereken son nokta; ‘En İyi Sanat Yönetmeni’, ‘En İyi Makyaj’ ve ‘En İyi Görsel Efekt’ alanlarında Oscar’a layık görüldüğüdür.

The Social Network / Sosyal Ağ

Oyuncu Kadrosu: Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield

Yapım Yılı: 2010

Imdb: 7.7/10

Süre: 2 Saat 1 Dakika

2003 yılında Harvard’daki yurt odasına kız arkadaşı tarafından terk edilmiş bir şekilde dönen Mark Zuckerberg’in kadınlara olan sinirinin bir yansıması olarak ortaya çıkan Facemash uygulamasının, küresel ölçekte en çok kullanılan sosyal medya ağlarından biri olan Facebook’a nasıl dönüştüğünün işlendiği The Social Network, yalnızca Facebook’un ortaya çıkış sürecini değil, bu süreçte proje üzerinde hak iddia edenlerin başlattığı hukuki sürece de değinerek, Mark’ın bilinmeyenlerini beyaz perdeye aktarıyor.

"Birkaç düşman edinmeden, 500 milyon arkadaş kazanamazsın..."

The Girl With The Dragon Tattoo / Ejderha Dövmeli Kız

Oyuncu Kadrosu: Rooney Mara, Daniel Craig, Christopher Plummer

Yapım Yılı: 2011

Imdb: 7.8/10

Süre: 2 Saat 38 Dakika

Stieg Larsson’un aynı isimli romanından uyarlanan film, bir iftira sonucu saygınlığını yitiren gazeteci Mikael Blomkvist’in (Daniel Craig), zengin işadamı Henrik Vanger’in isteği üzerine iş adamının kaybolan yeğenini araştırması ile hareketleniyor.

Ejderha Dövmeli Kız, Stieg Larsson’un romanında beyaz perdeye uyarlanan bir yapıttır.

Bu sırada Milton Security’de çalışan Lisbeth Salender (Rooney Mara) de Blomkvist hakkında bilgi toplamak için gazetecinin peşine düşüyor ve başrollerin yolları bu şekilde kesişiyor. Bu kısa özetten de anlaşılabileceği gibi iki farklı alandan ilerleyen film, seyircide uyandırdığı sürekli gerilim ve şüpheci bakış açısı ile David Fincher filmleri içerisinde önemli bir yere sahip.

Gone Girl / Kayıp Kız

Oyuncu Kadrosu: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Yapım Yılı: 2014

Imdb: 8.1/10

Süre: 2 Saat 29 Dakika

Senaryonun gelişimi ve çözümlenmesi, film boyunca merak düzeyinin üst seviye tutulması ve gizemli bir ipucunun yeni gizem kapılarını aralaması ile tam anlamıyla David Fincher ekolünün ürünü olan Gone Girl filmi, temelinde evlilikte kadın ve erkeğin rolünü sorgulayan bir yapıttır.

"İkin insan birbirini sevdiği halde ilişkilerini yürütemiyorsa işte asıl trajedi budur.."

Gone Girl konusu itibariyle her ne kadar klasik sosyolojik tespitlerde bulunan bir film gibi görülse de, geniş karakter yelpazesi ve her bir karakterin senaryonun gelişimine bulunduğu katkı, mutlu başlayan ve monotonlaşan evliliklerde erkek ve kadının bakış açışına getirdiği çeşitlilik ile Fincher’ın unutulmaz yapıtları içerisindeki yerini almıştır. Beşinci evlilik yıl dönümünde eşi Amy’nin ortadan kaybolması ile şaşkına dönen Nick, polise başvurarak eşinin bulunmasını ister ve izleyici için heyecan ve merak dolu dakikaları başlatır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu