Filmler

Başlangıç

Ünlü İngiliz yönetmen Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen Başlangıç filmimüziği “Edith Piaf Non” a ait olan ve oyuncu ekibinde birçok ünlü ismi barındıran bir bilim kurgu filmidir.

Başlangıç (Inception), karmaşık kurgusu ile adından hayli söz ettiren bir baş yapıttır.

Başlangıç – Inception Konusu

“30 Temmuz 2010’da vizyona giren film yayınlanmasından kısa bir süre sonra son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmiş ve bunun yanı sıra en iyi görüntü yönetimi, görsel efekti, ses miksajı, ses kurgusu Oscar’ı almıştır. Ayrıca 2011 yılında Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde en iyi aksiyon filmi olarak seçilerek başarısını bir kez daha gözler önüne sermiştir.”

Sinema dünyasında yönetmen Christopher Nolan’ın ustalık eseri olarak ifade edilen Başlangıç filmi konusu, senaryosu, oyunculuk başarı ve yönetmenin bakış açısı ile yıllar geçmesine rağmen övgüler almaya devam etmiştir.

Başlangıç filminde rol alan ve gösterdikleri performans ile adlarından hayli söz ettiren oyuncular;

  1. Leonardo DiCaprio(Cobb)
  2. Tom Hardy(Eames)
  3. Ellen Page(Ariadne)
  4. Cillian Murphy(Fischer)
  5. Joseph Gordon-Levitt(Arthur)
  6. Marion Cotillard(Mal)
  7. Ken Watanebe(Saito

şeklinde sıralanabilir.

Filmin başrolünde yer alan Leonardo DiCaprio, filmdeki adıyla Cobb, yetenekli bir hırsızdır.Kendini zihnimizin en savunmasız olduğu an olan rüya görme anında , bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalma konusunda uzmanlaştıran Cobb, bu uzmanlığı ile kurumsal tehlikeli bir casus haline gelmiştir.

Başlangıç (Inception) filminin yönetmeni Christopher Nolan'dır.

Aynı zamanda uluslararası bir kaçak girişiminde bulunarak sevdiği her şeyi buna mal etmiştir. Bunun ardından Cobb’a hayatını değiştirebilecek bir teklif sunulmuştur.

Bu teklif ile Cobb ve takımındaki profesyoneller mükemmel bir soygun olan fikir çalmanın yerine bu fikri yerleştirmeyi amaçlamışlardır. Eğer Cobb ve takımı başarabilirse mükemmel bir suç işlemiş olacaklardır. Yapılan planlar ve profesyonellikleri onları tehlikeli düşmanların karşısında hazırlıklı kılabilecektir. Bu tehlikenin gelişini sadece Cobb öngörebilmektedir.

Başlangıç filmi konusu üzerine birçok farklı açıdan yaklaşmak mümkündür. Bir kısım izleyiciler filmi yalnızca aksiyon olarak nitelendirilirken bir kısımları da macera ve bilim kurgu karışımı bir film olarak ifade etmiştir. Belirtilen bu farklı görüşlere rağmen Başlangıç aksiyon, bilim kurgu, macera ve zaman zaman da romantizmi içine alan bir yapıya sahiptir.

Başlangıç Filmi Yorumları

Yönetmen Nolan, Başlangıç filmi ile rüya içinde rüyanın olanaklarını ve ne sıkıntılar doğuracağını en iyi biçimde açıklamaya çalışmıştır. Film başkalarının rüyalarına girip fikir hırsızlığı yapan Cobb ve arkadaşlarının çalışmaları üzerine kurgulanmış ve yönetmen Nolan bununla birlikte ilginç sorularla filme farklı bir boyut kazandırmıştır.

Inception, rüyaların derin katmanlarında hareket kazanan aksiyon ve birçok soru işaretiyle dolu bir filmdir.

Ayrıca  filmde kimin rüyasına  giriliyorsa onun bilinçaltındaki pozitiflikler ve negatiflikler yaşanmaktadır. Buna ek olarak Cobb hangi rüyada olursa olsun karısını unutamamak ile birlikte karısının değişik varyasyonlarıyla karşılamakta ve aksiyondan aksiyona sürüklemektedir.

“Filmde birçok kez şu anda her şey bitti derken yeni bir şeyle karşılaşıyor olabiliyoruz. Fakat Nolan filmin sonuna yaklaşırken bizi düşündürerek beklenmedik bir şekilde filme son verebiliyor. Nolan’ın ele aldığı bu şahane konu ile gelecekte kendimizi başkalarının rüyalarında seyahat ederken görebilir miyiz bilmiyorum ama siz filmi izleyip başkalarının rüyalarına girdiğinizde neler olabilir görebilirsiniz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu